Buggy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
VW Buggy (1971) 23-81-XF.JPG

Buggy – typ lekkiego samochodu rekreacyjnego wyposażony w duże koła z grubymi oponami, wytrzymałe zawieszenie, otwarte nadwozie oraz odsłonięty silnik umieszczony najczęściej z tyłu.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Samochody typu Buggy dzielą się na dwa rodzaje.

Buggy
Wykorzystywany w jeździe miejskiej
  • Pierwszym z nich są pojazdy budowane na bazie innych aut, (dużym zainteresowaniem cieszą się modele w których umieszczono silnik z tyłu a ponadto mają napęd na tylną oś jest to związane z dociążeniem tylnej osi przy przyśpieszaniu). Ciekawym modelem jest VW Garbus który zapewnia niewielkie rozmiary, dostępność części zamiennych oraz łatwość montażu i wymiany części. W krajach anglosaskich Garbus jest nazywany "Beetle" lub Bug, skąd właśnie wzięła się nazwa pojazdu. Inna nazwa pojazdów buggy budowanych na bazie VW Garbusa to Baja Bug.
  • Drugi typ samochodu to pojazdy, których nadwozie jest budowane całkowicie od nowa (przez spawanie rur). Samochód taki jest budowany od podstaw, jednak zajmuje to więcej czasu i wymaga większych kosztów. Rozmiary takich buggy mogą być różne - od maleńkich gokartów wielkości quada aż do pojazdów wielkości sedana wyposażone w silniki V8. Są one nazywane Sand rails, z powodu rurowej klatki nadwozia.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Samochody Buggy zostały zaprojektowane i na początku służyły do jazdy po wydmach na plażach i pustyniach. Miały zapewnić jak najwięcej emocji oraz dostateczną wygodę podczas jazdy. Obecnie buggy są używane w różnych dyscyplinach sportu - np. w pustynnych wyścigach (typu Dakar) lub wyścigach po torze we wnętrzu budynku. Niektóre modele są zbudowane specjalnie do jazdy po zwykłej drodze.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]