Buick 8

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Buick 8
From a Buick 8
Autor Stephen King
Typ utworu Thriller
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 24 września 2002
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 25 marca 2003
Wydawca Prószyński i S-ka
Przekład Maciejka Mazan

Buick 8 (ang. From a Buick 8) – powieść grozy autorstwa Stephena Kinga. Pierwszy raz wydana w Polsce 25 marca 2003 r. Jest to druga powieść Kinga przedstawiająca nadprzyrodzony samochód (pierwszą była Christine, której akcja również ma miejsce w zachodniej Pensylwanii.) Tytuł został zaczerpnięty z utworu Bob'a Dylan'a From a Buick 6.


Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Powieść to seria wspomnień członków Jednostki D z koszar policji stanowej w Zachodniej Pensylwanii. Curtis Wilcox zginął tragicznie. Jego syn podejmuje pracę w Jednostce D, w której pracował jego ojciec, by choć jeszcze przez jakiś czas móc obcować chociaż, ze wspomnieniami o nim. Członkowie Jednostki z czasem opowiadają chłopakowi o Buicku 8 ukrytym w jednym z baraków. Buick 8, który przypomina buicka Roadmastera z 1953 roku, był przechowywany w baraku od 1979 roku, kiedy to został pozostawiony na stacji benzynowej przez tajemniczego kierowcę, który nagle zniknął. Z czasem okazuje się, że samochód nie jest zwykłym samochodem. Przypomina on buicka, ale kierownica jest nieruchoma i wygląda jak ster jachtu, wszystkie przyciski na desce rozdzielczej są bezużytecznymi rekwizytami, silnik jest atrapą. Samochód sam się naprawia, gdy jest uszkodzony oraz sam się czyści. Sandy Dearborn - obecny sierżant Jednostki D - jest głównym narratorem powieści i opowiada Ned'owi historię, omawiając różne rzeczy, które związane były z samochodem oraz o tym jak Curtis fascynował się samochodem. Samochód czasem powodował lekkie trzęsienia oraz błyski fioletowego świata (błyskownice). Światła te czasem "rodziły" dziwne rośliny i stworzenia, które nie przypominały tego co można zobaczyć w naszym świecie. W pobliżu buick'a zaginęły dwie osoby; Ennis Rafferty - były partner Curtis'a oraz Brian Lippy - zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu i narkotyków. Z czasem pojawiła się sugestia, że buick mógł być portalem pomiędzy dwoma światami. Po wysłuchaniu opowieści o buicku i o tym, jak długo Jednostka D utrzymuje samochód w tajemnicy, Ned przekonuje się, że auto było w jakiś sposób związane ze śmiercią ojca. Osoba, która pierwsza zameldowała o porzuconym buicku, była tą samą osobą, która zabiła Curtis'a Wilcox'a. Sandy ostrzega Ned'a przed obsesją na punkcie buicka (ostrzega, że "Buicki są wszędzie"). Niebawem Dearborn, zdał sobie sprawę, że młody Wilcox, nie zadał jednego pytania, a mianowicie pytania o zniszczenie buicka. Zdał sobie sprawę, że Ned może być zdeterminowany by zniszczyć samochód. Obawiał się również, że buick może go porwać.

Sandy wrócił do baraku, gdzie znalazł Ned'a. Chłopak wylał już benzynę pod samochód, trzymał zapałkę i pistolet. Podczas gdy Sandy zaczął wyciągać Ned'a z samochodu, buick zaczął się przekształcać w portal, próbując wciągnąć obu mężczyzn. Sandy zobaczył w otwartym portalu kapelusz i broń Ennis'a oraz tatuaż na odciętej nodze Brian'a Lippy'ego. Książka kończy się wraz z dołączeniem Ned'a do policji, opisem pękniętej, nie naprawionej szyby w buicku i nadzieją, że buick pewnego dnia się rozpadnie.