Building Information Modeling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BIM (ang. Building Information Modeling) – modelowanie informacji o budowaniu[1]. Jest to cyfrowy zapis fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektu budowlanego, służący jako źródło wiedzy i wszelkich danych o obiekcie, w pełni dostępny dla uczestników procesu inwestycyjnego i stanowiący niezawodną podstawę dla podejmowania decyzji w trakcie cyklu funkcjonowania, od pierwszej koncepcji aż do rozbiórki budynku. Technologia BIM służy do generowania i wykorzystania danych o budowli, jej projektowania, budowy i eksploatacji w trakcie pełnego cyklu funkcjonowania. BIM pozwala, aby wszyscy zainteresowani uczestnicy inwestycji mieli dostęp do tych samych informacji, w tym samym czasie, przez interoperacyjność platform technologicznych[2].

Technologia BIM jest wykorzystywana do wizualizacji budowy, którą można stworzyć w wirtualnym świecie zaczynając od koncepcji aż do oddania do użytku, dzięki czemu ma wszystkie możliwe parametry rzeczywistego obiektu. Wówczas można przeanalizować dużo więcej informacji niż w projekcie powstałym w 2D. Projekt w BIM-ie wprowadza wsparcie w postaci różnorodnych programów czy raportów ułatwiających i przyśpieszających ową interpretację oraz gromadzenia i wymiany danych, przez współpracujących ze sobą projektantów. Architekci jak i pozostali uczestnicy procesu inwestycyjnego pracując na modelu 3D są w stanie szczegółowo sprawdzić wirtualnie wszystkie techniczne aspekty planowanej realizacji jeszcze zanim ciężki sprzęt rozpocznie prace. W BIM zmiany dokonane w 3D przez jedną ze stron natychmiast udaje się wychwycić automatycznie u pozostałych, pomijając etap koordynacji zgodności i dostosowania całości dokumentacji do wprowadzanych zmian w 2D. Stworzono też możliwość szybkiego opracowania symulacji różnych wersji projektu, w celu wybrania tego najbliższego oczekiwaniom. Zmiany koncepcyjne wprowadzane w projekcie są nanoszone do modelu 3D automatycznie znajdują odzwierciedlenie w raportach ilościowych oraz dokumentacji projektowej[3].

Dokumentacja projektowa w standardzie BIM jest już wymagana przy inwestycjach m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Foremny. Wykorzystanie BIM w fazie wykonawczej przedsięwzięć budowlanych. „Materiały Budowlane”. 496 (12), 2013. Wydawnictwo SIGMA-NOT Sp. z o.o.. 
  2. Adam Glema, Buildingsmart Poland - Aktualnosci, buildingsmart.pl [dostęp 2017-10-27].
  3. BIM - building information modeling (modelowanie informacji o budynku) | BIM blog, www.bimblog.pl [dostęp 2017-10-27] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dariusz Kasznia, Jacek Magiera, Paweł Wierzowiecki. BIM w praktyce. Standardy. Wdrożenie. Case Study. PWN, Warszawa, 2018