Building Information Modeling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BIM (ang. Building Information Modeling) – modelowanie informacji o budowaniu[1]. Jest to cyfrowy zapis fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektu budowlanego, w formie parametrycznej, służący jako źródło wiedzy i wszelkich danych o obiekcie, w pełni dostępny dla uczestników procesu inwestycyjnego i stanowiący niezawodną podstawę dla podejmowania decyzji w trakcie cyklu funkcjonowania, od pierwszej koncepcji aż do rozbiórki budynku. Technologia BIM służy do generowania i wykorzystania danych o budowli, jej projektowania, budowy i eksploatacji w trakcie pełnego cyklu funkcjonowania. BIM pozwala, aby wszyscy zainteresowani uczestnicy inwestycji mieli dostęp do tych samych informacji, w tym samym czasie, przez interoperacyjność platform technologicznych[2]. Parametryczny zapis danych o projekcie, w formie bazy danych, pozwala na łatwe przygotowywanie na podstawie modelu komputerowego budynku zestawień, tabel, kalkulacji i analiz danych technicznych, przydatny w analizach zagospodarowania działki w relacji do wymagań planu zagospodarowania przestrzennego i warunków zabudowy, kosztorysowaniu, analizie charakterystyki energetycznej budynku, konserwacji i obsłudze budynku istniejącego itp. Popularne oprogramowanie BIM to np. Autodesk Revit, Graphisoft Archicad.

Technologia BIM jest wykorzystywana do wizualizacji budowy, którą można stworzyć w wirtualnym świecie zaczynając od koncepcji aż do oddania do użytku, dzięki czemu model ma wolumetryczne parametry rzeczywistego obiektu, a także może być przedstawiony bardzo relatywistycznie i pozwala inwestorowi, oraz współpracującym projektantom branżowym lepiej wyobrazić sobie projektowany obiekt. Elementom modelu można również przypisywać rozmaite właściwości, jako ich parametry - np. koszt, gęstość właściwą, producenta, klasyfikację w różnych systemach, materiał (nie tylko dla potrzeb wizualizacji), wytrzymałość, oporność cieplną, paroprzepuszczalność itp. Dzięki możliwości określenia położenia geograficznego i orientacji budowli można z łatwością niemal automatyczną analizować jej nasłonecznienie w różnych porach roku i dnia. Można przeanalizować dużo więcej informacji niż w projekcie powstałym w 2D. Projekt w BIM-ie wprowadza wsparcie w postaci różnorodnych programów czy raportów ułatwiających i przyśpieszających ową interpretację oraz gromadzenia i wymiany danych, przez współpracujących ze sobą projektantów. Architekci jak i pozostali uczestnicy procesu inwestycyjnego pracując na modelu 3D są w stanie szczegółowo sprawdzić wirtualnie wszystkie techniczne aspekty planowanej realizacji jeszcze zanim ciężki sprzęt rozpocznie prace. W BIM zmiany dokonane w 3D przez jedną ze stron natychmiast udaje się wychwycić automatycznie u pozostałych, pomijając etap koordynacji zgodności i dostosowania całości dokumentacji do wprowadzanych zmian w 2D. Stworzono też możliwość szybkiego opracowania symulacji różnych wersji projektu, w celu wybrania tego najbliższego oczekiwaniom. Zmiany koncepcyjne wprowadzane w projekcie są nanoszone do modelu 3D automatycznie znajdują odzwierciedlenie w raportach ilościowych oraz dokumentacji projektowej[3].

Stopień zaawansowania modelu BIM określa się przy pomocy LOD - Level of Development - Poziomów Zaawansowania.[4]

 • LOD 100 jest odpowiedni dla projektu koncepcyjnego, i zawiera głównie geometryczne parametry obiektu jak powierzchnię, wysokość, objętość, miejsce położenia i orientację.
 • LOD 200 jest odpowiedni dla projektu schematycznego, zawiera przybliżone ilości, wielkości, kształty, oraz położenie i orientację, może także zawierać niegeometryczne informacje o elementach modelu.
 • LOD 300 jest odpowiedni dla projektu zaawansowanego, z informacją o detalach, zawiera dokładne ilości, wielkości, kształty, oraz położenie i orientację, może także zawierać niegeometryczne informacje o elementach modelu.
 • LOD 350 jest odpowiedni dla projektu wykonawczego, Obejmuje szczegółowo przedstawiony model, z elementami modelu reprezentującymi sposób, w jaki elementy budynku łączą się z różnymi systemami, i innymi elementami budynku, czytelny graficznie i zdefiniowany opisami.
 • LOD 400 jest odpowiedni do etapu budowy obiektu budowlanego, do wykorzystania przez wykonawcę. Elementy modelu są modelowane jako określone zespoły, z pełną informacją o produkcji, montażu i szczegółach, oprócz informacji o dokładnej ilości, rozmiarze, kształcie, położeniu i orientacji. Informacje niegeometryczne można również dołączyć do elementów modelu.
 • LOD 500 jest odpowiedni dla inwentaryzacji powykonawczej obiektu. Elementy są modelowane tak, jak zostały wybudowane, jako istniejące podzespoły i elementy budynku, na potrzeby konserwacji i obsługi obiektu budowlanego (angl. Maintenance and Operations). Oprócz rzeczywistego i dokładnego rozmiaru, kształtu, położenia, ilości i orientacji, do modelowanych elementów dołączane są informacje niegeometryczne.

Dokumentacja projektowa w standardzie BIM jest już wymagana przy inwestycjach m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Pierwszy przetarg publiczny w Polsce z wymogami BIMu przez Zamawiającego dotyczył Budowy kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, jednak ze względu na protesty Oferentów ostatecznie Zamawiający zrezygnował z pkt, który uwzględniał BIM. Obecnie realizowany jest duży projekt Obwodnicy Zatora, gdzie Zamawiający GDDKiA wpisał metodykę BIM jako pierwszy projekt pilotażowy.[5]

BIM dla uczestników procesu budowlanego.[edytuj | edytuj kod]

BIM dla każdego uczestnika procesu budowlanego[6] nieco inaczej będzie wyglądał, inny będzie BIM dla projektanta, architekta, branżysty z zakresu MEP HVAC, project managera, rzeczoznawcy lub kosztorysanta, inwestora czy też wykonawcy. Najważniejsze jest by wszyscy korzystali ze wspólnej bazy danych modelu 3D parametrycznego, który jest wynikiem projektowania z użyciem oprogramowania klasy BIM np. Autodesk Revit[7].

Przykłady zastosowania BIM dla specjalistów z różnych branż:[8]

 • Architekt może wykorzystać BIM jako narzędzie do projektowania, umożliwiające na regularne przeprowadzanie kontroli jakości. BIM pozwala także na wprowadzanie zmian w jednym miejscu i automatyczne przeliczanie całego projektu.
 • Branżysta z zakresu MEP HVAC wykorzystując BIM, ma możliwość projektowania instalacji, symulacji oraz bieżącej kontroli kolizji.
 • Project manager za pomocą BIM ma wgląd do jednolitego i regularnie aktualizowanego zbioru danych o projekcie i postępach prac.
 • Rzeczoznawca lub kosztorysant podobnie jak project manager może wykorzystać BIM jako narzędzie do kontroli szerokiego zakresu danych. Przede wszystkim dotyczy to bieżącej kontroli kosztów bez konieczności wprowadzania zmian w innym oprogramowaniu.
 • Wykonawca w ramach BIM może między innymi tworzyć i aktualizować zestawienia niezbędnych materiałów budowlanych.
 • Inwestor ma wgląd we wszelkie zestawienia, dane oraz podgląd inwestycji w postaci wizualizacji 3D.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Andrzej Foremny. Wykorzystanie BIM w fazie wykonawczej przedsięwzięć budowlanych. „Materiały Budowlane”. 496 (12), 2013. Wydawnictwo SIGMA-NOT Sp. z o.o.. Sprawdź autora:1.
 2. Adam Glema, Buildingsmart Poland - Aktualnosci, buildingsmart.pl [dostęp 2017-10-27].
 3. BIM - building information modeling (modelowanie informacji o budynku) | BIM blog, www.bimblog.pl [dostęp 2017-10-27] (ang.).
 4. Srinsoft, BIM Level of Development (LOD) 100, 200, 300, 400 & 500, www.srinsofttech.com [dostęp 2019-12-17].
 5. Podpisano umowę na obwodnicę Zatora. Rusza projekt pilotażowy BIM :: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Serwis informacyjny, www.gddkia.gov.pl [dostęp 2020-05-14].
 6. Małgorzata Gręda, Czym jest BIM dla uczestników procesu budowlanego i czy powinien kosztować więcej?, CADSOFT, 9 marca 2020 [dostęp 2020-05-14] (pol.).
 7. Małgorzata Gręda, REVIT | Architektura, Konstrukcje, Instalacje | Stworzony z myślą o BIM, CADSOFT [dostęp 2020-05-14] (pol.).
 8. Inwentaryzacja BIM - o co w tym chodzi? | PKIG Sp. z o.o., fotogrametria.pkig.pl/blog [dostęp 2020-07-06] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Dariusz Kasznia, Jacek Magiera, Paweł Wierzowiecki. BIM w praktyce. Standardy. Wdrożenie. Case Study. PWN, Warszawa, 2018