Buka (Muminki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Buka
Mårran
Postać z Muminki
Pierwsze wystąpienie W Dolinie Muminków
Ostatnie wystąpienie Tatuś Muminka i morze
Twórca Tove Jansson

Buka (oryg. szw. Mårran) – fikcyjne stworzenie, bohater cyklu książek o Muminkach autorstwa Tove Jansson. Istota podobna do skały, o potężnej posturze, bladych oczach i wyszczerzonych zębach.

Buka przemieszcza się po świecie, niejednokrotnie odwiedzając Dolinę Muminków. Przyciąga ją światło i ciepło domu. Pojawiając się w jakimś miejscu, przynosi chłód i zamraża ziemię, na której dłuższy czas stoi. W miejscu, gdzie przebywa dłużej niż godzinę, nic już nie wyrośnie. Buka wzbudza powszechny strach, jednak nie wiadomo, czy naprawdę jest groźna, czy tylko samotna i nieszczęśliwa.

W powieści Tatuś Muminka i morze Buka, szukając zapalanej wieczorem lampy, wyrusza za rodziną Muminków na samotną wyspę, płynąc na zamrożonej przez siebie krze. Współczujący jej Muminek codziennie wynosi naftową lampę na brzeg morza i w końcu jego postępowanie zmienia Bukę, która przestaje nieść ze sobą chłód.

Etymologia[edytuj]

Słowo Mårran pochodzi od szwedzkiego morra, co znaczy mruczeć lub warczeć, podobnie utworzono nazwę tej postaci w tłumaczeniu angielskim (The Groke, od to growl – buczeć, warczeć, mruczeć)[1].

Buka w serialach i filmach animowanych[edytuj]

Buka występuje w wielu odcinkach serialu (pierwszy raz w odcinku 6. zatytułowanym Topik i Topcia). Postać ta nie pojawia się w filmach Kometa nad doliną Muminków i Szczęśliwe dni Muminków.

Nawiązania[edytuj]

Jeden z utworów w albumie Sideshow Symphonies norweskiej grupy muzycznej Arcturus nosi tytuł Hufsa (norweskie imię Buki).

Przypisy

  1. Yvonne Bertills, Beyond Identification: Proper Names in Children’s Literature, 2003.