Bukhan-san

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bukhan-san
Ilustracja
Wierzchołek Insu
Państwo  Korea Południowa
Położenie Seul
Wysokość 836,5 m n.p.m.
Położenie na mapie Seulu
Mapa lokalizacyjna Seulu
Bukhan-san
Bukhan-san
Położenie na mapie Korei Południowej
Mapa lokalizacyjna Korei Południowej
Bukhan-san
Bukhan-san
Ziemia37°39′39″N 126°59′36″E/37,660833 126,993333

Bukhan-san (kor. 북한산, hancha 北漢山) – góra położona w północnej części stolicy Korei PołudniowejSeulu. Dla znacznej części miasta w jej okolicy jest najbardziej charakterystycznym, widocznym z daleka punktem.

Góra osiąga wyniosłość 836,5 metra n.p.m.(wierzchołek Baegun-dae, pozostałe dwa: Insu-bong 810,5 oraz Mangyeong-dae 799,5). Jej nazwa tłumaczy się jako "góra na północ od Han", co nawiązuje do jej położenia na północ od rzeki Han. Góra stanowiła też północną granicę Seulu w czasach dynastii Joseon.

Bukhansan jest objęte ochroną prawną jako część Parku Narodowego Bukhansan. Jest często odwiedzaną atrakcją turystyczną okolic stolicy, głównie dla celów wspinaczki i obserwacji ptaków.

Ponadto znajdują się tu liczne zabytki: 500-letnie mury obronne zwane Bukhansanseong, pomnik Sunsubi oraz ponad 100 świątyń.

Umiarkowany klimat sprzyja rozwojowi licznych gatunków fauny (1300 gatunków) i flory, w tym endemicznych, jak na przykład Miseonnamu.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Obecnie coraz silniejsze stają się głosy domagające się przywrócenia tradycyjnej nazwy górze. Nazwa dotyczy trzech głównych wierzchołków w Parku Narodowym, zwanych wspólnie "Bukhan-san". Jednakże pierwotna ich nazwa to "Samgak-san", co oznacza "Trzy Rogate Góry". Zarządca dzielnicy Gangbuk-gu wystosował petycję do rządu Korei Południowej, w sprawie przywrócenia pierwotnej nazwy góry[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Park, Jin-woo (박진우): 북한산, 본래 이름 '삼각산' 되찾아야. W: Sports Hankook [on-line]. 2007-06-14. [dostęp 2007-06-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]