Buldog francuski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Buldog francuski
Confucius De la Parure.jpg
Buldog francuski
Inne nazwy Bouledogue Français, French Bulldog
Kraj patronacki Francja
Kraj pochodzenia Francja[1]
Wymiary
Wysokość ok. 30 cm[2]
Masa 8-14 kg
Klasyfikacja
FCI Grupa IX, Sekcja 11, nr wzorca 101
AKC Non-sporting
ANKC Grupa 7 (Non-Sporting)
CKC Grupa 6 - Non-Sporting Dogs
KC(UK) Utility
NZKC Non-sporting
UKC Grupa 8 - Companion Dog
Wzorce rasy
FCIAKCANKCCKCKC(UK)NZKC
Głowa buldoga francuskiego

Buldog francuski – jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji małych psów molosowatych. Typ dogowaty[3]. Nie podlega próbom pracy[1].

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Pochodzenie tej francuskiej rasy jest niemal w całości angielskie. Przodkami Bouledogue Français był zapewne buldog angielski oraz terier - pies w typie boston terriera. Psy angielskie znalazły się na terytorium Francji wraz z liczną grupą tkaczy emigrujących na kontynent w poszukiwaniu pracy.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Pies o małej, krępej i muskularnej sylwetce. Ma szeroką, kwadratową głowę o dużych, stojących uszach. Według wzorca tej rasy ogon jest "naturalnie krótki, idealnie-wystarczająco długi, by zasłonić odbyt, nisko osadzony, raczej prosty, gruby u nasady i zwężający się stopniowo ku końcowi. Dopuszczalny jest ogon skręcony, zawinięty, załamany lub dłuższy, lecz nie sięgający poniżej stawu skokowego. Ogon, nawet w ruchu, nie przekracza linii poziomej grzbietu"[4].

Umaszczenie i sierść[edytuj | edytuj kod]

Płowa, pręgowana lub nie, ze średnią lub dużą ilością bieli. Wszystkie odcienie barwy płowej są dopuszczalne, od czerwonego do jasnobrązowego (kawa z mlekiem). Psy całkowicie białe klasyfikuje się jako "płowe z dużą ilością bieli". Włos krótki, gładki, przylegający i miękki.

Zachowanie i charakter[edytuj | edytuj kod]

Buldog francuski jest to pies łagodny i towarzyski. Nazwa buldog jest jedynie konsekwencją pochodzenia rasy od buldoga angielskiego, który początkowo był rosłym i dobrze zbudowanym psem, używanym do walk. Jest skłonny do alergii pokarmowych. Przywiązuje się silnie do właściciela, akceptuje łatwo inne zwierzęta w swoim otoczeniu.

Użytkowość[edytuj | edytuj kod]

Obecnie buldog francuski jest psem rodzinnym i towarzyszącym. Według Polskiego Związku Kynologicznego kwalifikuje się do IX grupy, psy do towarzystwa w sekcji 11 tj. małe psy molosowate. W tej samej grupie i sekcji znajdują się kuzyni buldoga francuskiego tacy jak Boston terier oraz Mops.

Zdrowie[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na krótką kufę, wymaga specjalnej pielęgnacji okolic pyska. Buldog francuski ma skłonność do chorób skóry oraz oczu.

Dysplazja stawu biodrowego dotyka 28.6% buldogów francuskich według Orthopedic Foundation for Animals. Jest to 21 ze 173 przebadanych ras, która najczęściej zapada na tę chorobę[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. s. 358.
  2. Palmer 1995 ↓, s. 28.
  3. Rino Falappi: Czworonożni przyjaciele: rasy, pielęgnacja i hodowla psów. s. 180.
  4. Wzorzec rasy wg FCI. 2015-04-17. [dostęp 2017-05-09].
  5. Hip Dysplasia Statistics - Orthopedic Foundation for Animals (ang.). Orthopedic Foundation for Animals. [dostęp 2016-02-08].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. ISBN 978-83-7705-179-5.
  • Eva Maria Krämer: Rasy psów. Warszawa: Oficyna Wydawnicza MULTICO, 1998, s. 57. ISBN 83-7073-122-8.
  • Rino Falappi: Czworonożni przyjaciele: rasy, pielęgnacja i hodowla psów. Warszawa: Dom Wydawniczy "Bellona", 2001. ISBN 83-11-09354-7.
  • Joan Palmer: Psy rasowe; 235 ras; pochodzenie rasy, pielęgnacja, szkolenie, przygotowanie do pokazów. Warszawa: Agencja Elipsa, 1995. ISBN 83-85152-709.