Bulgari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bulgari S.p.a.[1]
BVLGARI
Ilustracja
Państwo

 Włochy

Siedziba

Rzym

Adres

Palazzo di Piazza Nicosia 20, Rzym, Włochy

Data założenia

1884

Prezes

Jean-Christophe Babin (CEO)

Dyrektor

Paolo Bulgari (Chairman)

Udziałowcy

LVMH (50,4%)

Zatrudnienie

3 815 (koniec 2010)

brak współrzędnych
Strona internetowa
Sklep Bulgari na 5th Ave w Nowym Jorku
Największy sklep Bulgari mieszczący się w Ginza Tower w Tokio

Bulgari S.p.a., BVLGARI (wymowa włoska: [ˈbulɡari]) – włoska spółka założona w 1884 roku, działająca w sektorze produktów luksusowych (biżuteria, zegarki, perfumy, dodatki i hotelarstwo). Jako trzeci złotnik na świecie, Bulgari należy do francuskiej grupy LVMH.

Geneza nazwy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa marki pisana zazwyczaj jako „BVLGARI” zgodnie z klasycznym alfabetem łacińskim (gdzie v = u) pochodzi od nazwiska rodowego greckiego założyciela firmy, Sotirios Voulgaris (grec : σωτήριοσ βούλγαρησ wymowa grecka: [soˈtirjos ˈvulɣaris], włoska: Sotirio Bulgari, 1857–1932).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Korzenie: Sotorios Voulgaris[edytuj | edytuj kod]

Fabryka Bulgari

Sotirios Voulgaris był greckim złotnikiem pochodzącym z Paramythi, wioski położonej w Epirze (Imperium Osmańskie), gdzie otworzył swój pierwszy sklep, istniejący do chwili obecnej. W 1877 r. wyjeżdża na Korfu, a następnie do Neapolu. W 1881 r. przybywa do Rzymu i otwiera sklepy ze złotem i z antykami, przy czym jeden zostaje otwarty w 1884 r. w dzielnicy przy Via Sistina[2].

W 1905 r., sklep przy Via Sistina zostaje zastąpiony istniejącym do dzisiaj sklepem admiralskim przy Via Condotti 10, który od tej chwili staje się „zabytkiem historycznym”. Sotirios Voulgaris otwiera go z pomocą swoich dwóch synów: Costantino (1889–1973) i Giorgio (1890–1966)[3]. W owym czasie, sklep nosi nazwę „Old Curiosity Shop”, aby przyciągać klientelę anglo-saksońską, przybywającą ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jednak dopiero po roku 1910, zaczyna specjalizować się w złotnictwie, tworząc dzieła inspirowane szkołą paryską lub amerykańską.

W roku 1932 jego synowie przejmują zarządzanie firmą. Sotirios umiera w 1934 r. W tym samym roku, synowie powiększają sklep przy Via Condotti. Dnia 9 kwietnia 1934 r. zostaje on uroczyście otwarty[4].

Lata 50-60: dolce vita[edytuj | edytuj kod]

Wraz z otwarciem w Rzymie studia filmowego Cinecittà, rzymski sklep jest odwiedzany przez same sławy dziesiątej muzy: Elizabeth Taylor, Marlenę Dietrich, Clarka Gable’a, Gary Coopera, Audrey Hepburn, Sophię Loren, Romy Schneider czy Ginę Lollobrigidę[5].

Lata 70-01: międzynarodowa ekspansja i dywersyfikacja działalności firmy Bulgari[6][edytuj | edytuj kod]

Bulgari w latach '70 otworzył swoje pierwsze sklepy w Nowym Jorku, Paryżu, Genewie i Monte Carlo. Przez wiele lat przedsiębiorstwo zachowało salon wystawowy w nowojorskim hotelu Pierre Hotel[7][8].

W 1984 r. wnuki Sotirio, Paolo i Nicola Bulgari zostali nominowani na prezesa i wiceprezesa przedsiębiorstwa, a jego siostrzeniec Francesco Trapani został dyrektorem generalnym[9]. Projekt Trapaniego, polegający na dywersyfikacji przedsiębiorstwa został wdrożony na początku lat 90., wraz z wejściem nowej linii perfum Bulgari[10]. Za jego czasów, przedsiębiorstwo zyskało opinię luksusowej marki, uznawanej na całym świecie.

Na początku roku 2001, Bulgari stało się wspólnym przedsięwzięciem z luksusowym oddziałem Marriott International, zarządzającym również przedsiębiorstwem Ritz-Carlton Hotel l.l.c., mającym na celu lansowanie nowej marki luksusowych hoteli, Bulgari Hotels & Resorts. Bulgari otwiera swój pierwszy hotel w Mediolanie, w 2004 r., ośrodek na wyspie Bali w 2006 r. i jeszcze jeden hotel w Londynie w 2012 r. W roku 2011 Bulgari Bali zostało sklasyfikowane przez czytelników magazynu Smart Travel Asia, na drugim miejscu wśród najlepszych hoteli w Azji[11].

W 1995 r. przedsiębiorstwo weszło na giełdę włoską. Między 1997 r. a 2003 r. jego przychody wzrastają o 150%[12][13].

W 2001 spółka tworzy joint venture z amerykańską siecią hotelową Marriott International Inc., w wyniku czego powstaje sieć hotelowa Bulgari Hotels & Resorts[14].

Rok 2010: nabycie Bulgari przez LVMH[edytuj | edytuj kod]

7 marca 2011 r. Grupa LVMH ogłasza zakup 51% kapitału grupy i rozważa przystąpienie do przyjacielskiej publicznej oferty zakupu[15]. W ciągu dnia, akcje wzrastają o 60% na giełdzie w Mediolanie[16]. Ostatecznie udziały LVMH wzrastają do 98,09% we wrześniu tego samego roku. W lutym 2012 r. Rodzina Bulgari odsprzedaje udziały LVMH za kwotę 236,7 miliona euro.

Dawny dyrektor Bulgari dokonuje zgrabnego połączenia „zegarków i biżuterii” grupy, gdy tymczasem dawny dyrektor Fendi, który wyszedł z „mody i galanterii skórzanej” obejmuje zarządzanie włoskim jubilerstwem.

LVMH, będący właścicielem łącznie 3,7 miliarda euro, kładzie nacisk na rozwój marki: podwyższa inwestycje, tworzy centrale zakupu dla wszystkich marek jubilerskich grupy i informuje o chęci wdrożenia marki włoskiej na Place Vendôme od 2015 r. zastępując jubilera Buccellati.

W 2012 r. Bulgari posiada 180 punktów sprzedażowych na świecie: dochodzi do znacznego rozwoju międzynarodowego, jak i nabywania franczyzy marki.

Ewolucja kształtu[edytuj | edytuj kod]

Biżuteria zaprojektowana na początku lat 20-30 wpisuje się w styl art déco dzięki swoim czystym formom i geometrycznej stylizacji, łączonej w dalszym ciągu z platyną. Lata 30. naznaczyły się kreacjami z motywami z diamentów o różnych rozmiarach, łączonych z kamieniami w kolorze: szafiru, szmaragdu czy rubinu. Niektóre ozdoby były „zmienne” i mogły być noszone zarówno jako kolia, ale też jako bransoletka, natomiast broszki mogły błyskawicznie przeistoczyć się w zawieszkę[17].

Skrępowany ograniczeniami II wojny światowej, Bulgari wymienia platynę z zaciskanymi diamentami na złoto używane z mniejszą ilością kamieni. Design staje się delikatniejszy, o naturalnej inspiracji. Bulgari oddala się od surowych reguł szkoły francuskiej i tworzy jedyny w swoim rodzaju styl, inspirowany grecko-rzymskim klasycyzmem, włoskim renesansem i XIX-wieczną rzymską szkołą złotniczą[18].

Powojenny boom gospodarczy pozwolił na powrót białego metalu zdobionego drogocennymi kamieniami, a wśród nich również diamentami. Pod koniec lat 50., Bulgari znajduje upodobanie w bardziej zaokrąglonych formach; zastosowanie grubego szlifu kaboszonowego upowszechnia się i staje się marką fabryczną. Styl Bulgari rozpowszechnia się również dzięki kształtom ze strukturowanego, symetrycznego i kompaktowego złota oraz dzięki licznym połączeniom kamieni szlachetnych[19].

Dzieła z lat '70 wyróżniają się swoją różnorodnością. Są inspirowane sztucznymi ogniami, sztuką orientalną z często stosowanym motywem węży, oraz pop artem z kolekcją „stars and strips” rozpowszechnioną przez Andy Warhola[20]. W tym czasie, żółte złoto figuruje wśród uprzywilejowanych materiałów, a używanie zaciskanych, elementów owalnych, kaboszonów i diamentów staje się fabryczną marką Bulgari, równie znaną jak masywne łańcuchy ze złota.

Lata '80 charakteryzują się wielkością, żywymi kolorami, prostymi formami i stylizowanymi motywami dekoracyjnymi. W latach '90, przetrwało zastosowanie złota żółtego, ale styl Bulgari jest mniej strukturalny[21].

Zegarki i bransoletki[edytuj | edytuj kod]

Szwajcarska filia o nazwie Bulgari Haute Horlogerie SA, jest odpowiedzialna za produkcję zegarków Bulgari. Została otwarta w 1980 r. i ma siedzibę w mieście Neuchâtel. Bulgari Haute Horlogerie zatrudnia około 500 osób[22].

Bulgari rozwija własne modele i własne dodatki, łącząc najbardziej złożone mechanizmy z klasycznymi modelami. Kolekcja zegarków Bulgari posiada następujące linie: Bulgari-Bulgari, Sotirio-Bulgari, Assioma, Astrale, Serpenti, B.Zero1, Daniel Roth, Rettangolo, Ergon, Diagono and Octo[23].

Sklepy[edytuj | edytuj kod]

Sprzedaż produktów Bulgari jest oparta na sieci około 300 sklepów, rozsianych w najbardziej prestiżowych centrach handlowych. Największy na świecie sklep Bulgari znajduje się w Tokio w „bulgari ginza towers”, zajmując 940 metrów kwadratowych powierzchni sprzedażowej, łącznie z restauracją i barem.

Ameryka Północna[edytuj | edytuj kod]

Północnoamerykańskie sklepy Bulgari, jak i jego dystrybutorzy znajdują się w Atlancie, Beverly Hills, Bal Harbour, Boca Raton, Bethesda, Chevy Chase, Chicago, Costa Mesa, Dallas, Honolulu, Houston, Nowym Jorku, Las Vegas, Los Angeles, Meksyku, Montrealu, Palm Beach, San Francisco, Short Hills, Waikīkī i Scottsdale w stanie Arizona[24].

Ameryka Południowa[edytuj | edytuj kod]

Południowoamerykańskie sklepy Bulgari oraz jego dystrybutorzy znajdują się w Limie, Bogocie, São Paulo, Margarita i Quito.

Działalność charytatywna[edytuj | edytuj kod]

W latach 2009 - 2011 Bulgari ofiarowało 12 milionów euro stowarzyszeniu Save The Children. Współpraca została odnowiona pod koniec 2011 roku. Do chwili obecnej, darowizny objęły pomocą 334 101 dzieci i pozwoliły na wykształcenie 9 899 nauczycieli oraz zaproponowanie działań rehabilitacyjnych w 206 szkołach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Nazwa
 2. Bvlgari perfumes and colognes Frangrantica
 3. Bulgari L'argus des montres
 4. Bulgari : histoire. puretrend.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-06)]. Pure Trend
 5. La saga scintillante du joaillier italien Bvlgari s'expose à Rome AFP, Françoise MICHEL
 6. https://archive.ph/20121211054541/http://www.challenges.fr/luxe/20120919.CHA0966/lvmh-avive-les-facettes-de-Bulgari.html Comment LVMH fait briller Bulgari] Challenges, Thiébault Dromard, septembre 2012
 7. Les parures portées par les plus grandes stars s'exposent au Grand Palais Gala, Coraline Lussac
 8. Bulgari Whatsoever Luxurious
 9. Biographie : Bvlgari. mademoiselleparfum.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-02)]. Couleur Parfum
 10. Bulgari. [dostęp 2013-04-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-16)].
 11. Bali Top Holiday Spot in Asia: Poll The Jakarta Globe
 12. Bulgari, un bijoutier aimé des stars Le Point.fr
 13. Bvlgari - innovatrice et diversifiée VoxPress
 14. Bulgari Hotels & resorts
 15. LVMH s'offre le joaillier Bvlgari, le marché apprécie Reuters
 16. « LVMH détient désormais la quasi-totalité de Bulgari » Romandie News, 26 Set, 2011
 17. La „bulle” BVLGARI - 125 ans de magnificence italienne- au Grand Palais, Paris. plus.lefigaro.fr. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-20)]. Le Figaro, Novembre 2011
 18. Bulgari L'italie par les timbres
 19. Bulgari, un empire cinq étoiles Madame Figaro
 20. Exposition Bulgari. De l'éclat et du glamour Le Télégramme, gennaio 2011
 21. Bulgari, histoire d'une famille grecque Tinou-évasion
 22. BULGARI. hautehorlogerie.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-05)]. Haute horlogerie
 23. Bulgari- In Aspiration for Prestigious Manufacture Status Watches Infoniac
 24. Tokyo – Bulgari opens the Ginza Tower Europa Star