Bullet Journal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bullet Journal to metoda organizacji opracowana przez Rydera Carolla. [1]System ten składa spersonalizowane harmonogramy, listy zadań, przypomnienia, burze mózgów w jednym notatniku. Nazwa Bullet Journal wzięła się od wypisywania punktów (bullet points)[2] Po raz pierwszy udostępniony publicznie w 2013 roku, stał się popularną metodą, przyciągając znaczną uwagę na Kickstarterze, Instagramie, Facebooku, YouTube i Pintereście.[3]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ryder Carroll zaczął szukać prostej metody organizacji osobistej na studiach pod koniec lat 90. W dzieciństwie zdiagnozowano u niego zaburzenia koncentracji i chciał on stworzyć system, który pomógłby mu „pokonać trudności w uczeniu się”. Zanim ukończył college, opracował metodę Bullet Journal. Znajomy zachęcił go do podzielenia się swoją metodą i zaczął udostępniać ją online w 2013 roku. Przyciągnęła ona uwagę w mediach społecznościowych, zarabiając 80 000 dolarów z funduszy Kickstarter, aby w krótkim czasie stworzyć scentralizowaną społeczność użytkowników online. Był tematem ponad 3 milionów postów na Instagramie do grudnia 2018 roku. Na metodę wpłynęło doświadczenie Carrolla jako projektanta aplikacji, stron internetowych i gier, a także jego zainteresowanie scrapbookingiem[3].

Carroll wygłosił przemówienie TED na temat dzienników punktowych podczas imprezy TEDxYale 2017, zatytułowanej „How to declutter your mind - keep a journal”. Carroll opublikował również książkę o systemie, The Bullet Journal Method, w 2018 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. What is a Bullet Journal (BUJO)?, dummies [dostęp 2020-08-06] (ang.).
  2. Thorough Guide to the Bullet Journal System, Tiny Ray of Sunshine [dostęp 2020-08-06] (ang.).
  3. a b Zameena Mejia, How the creator behind the viral bullet journal turned his own life hack into a full-time business, CNBC, 2 sierpnia 2017 [dostęp 2020-08-06] (ang.).