BullionVault

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BullionVaultinternetowa platforma wymiany złota i srebra inwestycyjnego oraz dostawcą usługi fizycznego przechowywania kruszców w wyspecjalizowanych skarbcach, założoną w 2005 roku, z siedzibą w Londynie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Serwis BullionVault założony został przez Paula Tustaina w roku 2005[1]. Stanowi jedyne operacyjne przedsięwzięcie Galmarley Ltd. Od roku 2008 firma jest pełnoprawnym członkiem London Bullion Market Association. 17 czerwca 2010 World Gold Council i Augmentum Capital nabyły pakiety po 11,4% udziałów w BullionVault, inwestując sumę 12,5 mln £.

W 2009 serwis BullionVault znalazł się wśród laureatów Nagrody Królowej dla Przedsiębiorstw w kategorii „innowacje”. W 2012 trafił na listę Sunday Times Top Track 250, na którą trafiają średnie przedsiębiorstwa z Wielkiej Brytanii na podstawie ich obrotów w roku poprzedzającym[2]. W 2013 uzyskał kolejną Nagrodę Królowej, tym razem w kategorii „handel międzynarodowy”.

W kwietniu 2013 BullionVault przechowywał ponad 33 tony złota (ponad milion uncji) i 380 ton srebra[3], co oznacza, że BullionVault przechowuje więcej złota, niż znajduje się w rezerwach wielu banków centralnych[4].

Zasady funkcjonowania[edytuj | edytuj kod]

BullionVault umożliwia swoim użytkownikom kupowanie i sprzedawanie złota i srebra po oferowanych przez nich samych cenach, zapewniając w ten sposób konkurencyjny rynek dostępny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Od marca 2013 istnieje także możliwość składania zleceń kupna lub sprzedaży po oficjalnej cenie dnia (tzw. popołudniowej cenie London Fix). Złoto i srebro przechowywane są w postaci alokowanej w wyspecjalizowanych skarbcach w Zurychu, Londynie, Nowym Jorku i Singapurze, prowadzonych przez szwajcarską firmę Via Mat International oraz The Brink’s Company.

By uniknąć wykorzystywania platformy do prania brudnych pieniędzy, firma weryfikuje tożsamość swoich klientów.

Serwis operuje w kilku językach, od 2009 także po polsku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • BullionVault, oficjalna strona internetowa w języku polskim.
  • Trustable Gold, porównanie usług przechowywania złota i związancyh z tym kosztów na stronie Trustable Gold.