Bulwar Nadwarciański w Gorzowie Wielkopolskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
POL Gorzów Wielkopolski COA 1.svg Gorzów Wielkopolski
ulica
Bulwar Nadwarciański
Śródmieście
Długość: ok. 750 m
Zejście na wschodnią część bulwaru od strony Mostu Staromiejskiego
Zejście na wschodnią część bulwaru od strony Mostu Staromiejskiego
Położenie na mapie Gorzowa Wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna Gorzowa Wielkopolskiego
ulica Bulwar Nadwarciański
ulica Bulwar Nadwarciański
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ulica Bulwar Nadwarciański
ulica Bulwar Nadwarciański
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
ulica Bulwar Nadwarciański
ulica Bulwar Nadwarciański
52,73025°N 15,24330°E/52,730250 15,243300

Bulwar Nadwarciański (niem. Bollwerk)[1] – nadrzeczny bulwar w Gorzowie Wielkopolskim, ciągnący się na prawym brzegu Warty, pomiędzy ulicami Cichońskiego i Garbary, w całości położony na terenie centrum miasta. Na całej długości bulwaru przecina go jedynie jedna ulica – Bolesława Chrobrego, która dzieli bulwar część zachodnią i wschodnią.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed przebudową jako targowisko

Zabudowa na prawym nabrzeżu Warty jest pozostałością układu urbanistycznego miasta Landsberg an der Warthe, jak brzmiała przedwojenna nazwa Gorzowa Wielkopolskiego. Nadwarciański Bollwerk, co widać na pocztówkach[2] z dwudziestolecia międzywojennego, w pewnym stopniu przypominał obecny Bulwar. Po 1989 nabrzeże podupadło, na wschodniej części urządzono targowisko. W latach 2005-2007 przebudowana została zachodnia część bulwaru, na której pojawiły się restauracje i kluby, choć umożliwiono także pozostanie wcześniejszym najemcom, prowadzącym działalność handlowo-usługową w niszach pod estakadą kolejową. Wschodnia część została przebudowana w latach 2009-2011. W miejscu targowiska (przeniesionego na pobliską ulicę Cichońskiego) wybudowano ciąg pieszy o funkcjach rekreacyjnych. Wybudowano także dolny taras bulwaru, przy którym mogą cumować statki[3].

Zabudowania[edytuj | edytuj kod]

Plac zabaw

Bulwar na całej długości jest oddzielony od ścisłego centrum miasta zabytkową estakadą kolejową, po drugiej stronie której biegnie ulica Spichrzowa. Na zachodnią część bulwaru składa się ciąg pieszy oraz ulica Nadbrzeżna (ruch jedynie w kierunku wschodnim). Bulwar kończy się placem, przy którym często odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne organizowane przez miasto. Na wschodniej części bulwaru znajduje się plac zabaw dla dzieci, woliera z egzotycznymi ptakami, fontanna oraz liczne puby i restauracje, umiejscowione w niszach pod estakadą kolejową, a także na górnym i (w okresie letnim) dolnym tarasie. Obie części połączone są przejściem dolnym tarasem pod Mostem Staromiejskim.

Lokale[edytuj | edytuj kod]

Pikieta przed jednym z lokali gastronomicznych w którym przebywał premier D. Tusk (2014 r.)

W zachodniej części bulwaru znajdują się: pub, pizzeria oraz kawiarnia. Nisze we wschodniej części zajmowane są przez: oficjalny pub Stali Gorzów, restaurację z kuchnią: włoską, belgijską i owocami morza, a także pub i kawiarnię.

Rozbudowa[edytuj | edytuj kod]

W przyszłości planowane jest przedłużenie wschodniej części bulwaru do Mostu Lubuskiego. Jak dotychczas ani termin rozpoczęcia prac, ani żadne szczegóły na temat tego przedsięwzięcia nie są znane[4].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Honorowy prezes firmy InterBud West (wykonawcy przybudowy bulwaru) Władysław Komarnicki, z okazji otwarcia zachodniej części bulwaru, wręczył prezydentowi Gorzowa Tadeuszowi Jędrzejczakowi połowę wiosła, co miało symbolizować, iż prace związane z przebudową bulwaru są dopiero na półmetku. W 2011 roku, z okazji otwarcia wschodniej części, prezydent otrzymał drugą połowę.
  • Plac na zachodnim końcu bulwaru jest tradycyjnym miejscem wspólnego świętowania kibiców żużlowego klubu – Stali, po zakończonym sezonie. Tutaj fetowano awans do Ekstraligi w 2007 roku, brązowy (2011) i srebrny (2012) medal Drużynowych Mistrzostw Polski oraz tytuł mistrzowski wywalczony w (2014) roku.
  • Co roku w czasie weekendu, podczas którego na Stadionie im. Edwarda Jancarza odbywa się żużlowa Grand Prix Polski na żużlu, na zachodniej części bulwaru oraz na pobliskim Moście Staromiejskim odbywają się pokazy motoryzacyjne Moto Racing Show.
  • Jeśli pozwalają na to warunki klimatyczne, w donicach na bulwarze wystawiane są palmy.
  • W zachodniej części bulwaru znajduje się pomnik Pionierów Miasta Gorzowa Wlkp.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Plan Miasta Landsberg a.d. Warthe (niem.). [dostęp 2013-07-10].
  2. Niemiecka pocztówka z Landsberga z 1926 roku (niem.). [dostęp 2013-07-10].
  3. Damian Marciniak: To jest Bulwar na miarę naszych możliwości (pol.). [dostęp 2013-07-10].
  4. Gorroz: Bulwar miejski Gorzów Wielkopolski (pol.). [dostęp 2013-07-10].