Bulwar Politechniki Wrocławskiej we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
bulwar Politechniki Wrocławskiej
Plac Grunwaldzki
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Długość

400 m

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „bulwar Politechniki Wrocławskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „bulwar Politechniki Wrocławskiej”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „bulwar Politechniki Wrocławskiej”
Ziemia51°06′23,2″N 17°03′35,1″E/51,106436 17,059743

Bulwar Politechniki Wrocławskiejbulwar położony we Wrocławiu w obrębie osiedla Plac Grunwaldzki, nad największą z wrocławskich rzekOdrą, w górnym jej odcinku ramienia głównego oraz Przekopem Szczytnickim, w rejonie Wybrzeża Stanisława Wyspiańskiego. Całkowita długość obiektu wynosi około 400 m[1][2][3]. Jego początek znajduje się w pobliżu stacji kolejki linowejPolinka – a koniec przy Jazie Szczytniki[a][2].

Budowa nowego bulwaru na terenie zajmowanym przez Politechnikę Wrocławską, pomiędzy brzegiem rzeki a budynkiem H-14 (w którym siedzibę ma Studencka Sekcja Wioślarska Politechniki Wrocławskiej) trwała od sierpnia 2015 r.[1][2][3], a uroczyste otwarcie miało miejsce 28 maja 2016 r. Uroczystość ta powiązana została z rozpoczęciem regat Odra River Cup 2016[1][2]. Przecięcia wstęgi dokonali prof. Tadeusz Więckowski, rektor, za którego kadencji rozpoczęła się przebudowa nabrzeża, i prof. Cezary Madryas, wówczas rektor-elekt[2].

W ramach inwestycji powstały między innymi deptak, miniplaża, boisko do koszykówki, pomosty, nowa przystań i inne elementy architektury[1][2][3]. Swoje miejsce znalazły na bulwarze także nowi krasnale wrocławscy – wioślarze. Figurka przedstawia ósemkę męską w łodzi sterowanej przez kobietę[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacja podana w źródłach i tu zapodana, iż bulwar kończy się przy Jazie Szczytniki, jest informacją nieścisłą, co wynika prawdopodobnie z błędnej, potocznej interpretacji nomenklatury hydrotechnicznej. W rzeczywistości bulwar ten kończy się przy Śluzie Szczytniki (położonej w korycie Przekopu Szczytnickiego pomiędzy Wyspą Szczytnicką, a terenem osiedla Plac Grunwaldzki), która jest jednym z podstawowych elementów Stopnia Wodnego Szczytniki, a przywołany tu Jaz Szczytniki – drugi z elementów tego stopnia – znajduje w innym miejscu (tj. w korycie Starej Odry przepływającej między Wyspą Szczytnicką a Wielką Wyspą).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]