Bulwar Zachodzącego Słońca (ulica)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
bulwar Zachodzącego Słońca
Ilustracja
Znak z nazwą ulicy w Beverly Hills
Państwo

 Stany Zjednoczone

Miejscowość

Los Angeles

Położenie na mapie metropolii Los Angeles
Mapa konturowa metropolii Los Angeles, w centrum znajduje się punkt z opisem „bulwar Zachodzącego Słońca”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po lewej znajduje się punkt z opisem „bulwar Zachodzącego Słońca”
Położenie na mapie Kalifornii
Mapa konturowa Kalifornii, na dole znajduje się punkt z opisem „bulwar Zachodzącego Słońca”
Ziemia34°05′53,0″N 118°19′12,0″W/34,098056 -118,320000

Bulwar Zachodzącego Słońca[1] (ang. Sunset Boulevard) – ulica w zachodniej części hrabstwa Los Angeles. Rozciąga się od Figueroa Street w śródmieściu (downtown) Los Angeles do Pacific Coast Highway przy Oceanie Spokojnym w dzielnicy Pacific Palisades. Jest ikoną kultury Hollywood.

Mający około 22 mile (35 km) długości[2] bulwar przebiega wzdłuż lub w pobliżu Echo Park, Silver Lake, Los Feliz, Hollywood, West Hollywood, Beverly Hills, Holmby Hills, Bel-Air, Brentwood i Pacific Palisades. W dzielnicy Bel-Air przebiega wzdłuż północnej granicy kampusu Uniwersytetu Kalifornijskiego, funkcjonuje również jako łącznik pomiędzy północną a południowo-zachodnią częścią Beverly Hills. Posiada szerokość co najmniej czterech pasów. Korki uliczne ciągną się też poza bulwarem – wzdłuż Santa Monica i Wilshire Boulevard.

Bulwar rozciąga się dalej na wschód, zaczynając w Alameda Street, w pobliżu Union Station i obok Olvera Street w historycznej części dzielnicy Downtown, ale część bulwaru we wschodniej Figueroa, na północnym krańcu Downtown, została w 1994 przemianowana na Cesar Chavez Avenue, wzdłuż Macy Street i Brooklyn Avenue, ku czci dawnego meksykańsko-amerykańskiego lidera związków zawodowych.

W latach siedemdziesiątych XX w. przestrzeń pomiędzy Gardner Street i Western Avenue stała się czymś w rodzaju dzielnicy czerwonych latarni z uliczną prostytucją. Na rogu Sunset i Courtney Avenue aktor Hugh Grant zabrał prostytutkę Divine Brown, wczesnym rankiem 27 czerwca 1995 roku. Następnie pojechał na wschód i zaparkował na rogu alej Curson i Hawthorn. Policja aresztowała jego i prostytutkę pod zarzutem sprośnego zachowania w miejscu publicznym, po czym Grant został ukarany grzywną w wysokości 1200 dolarów. Niedługo po licznych nalotach policji w tym miejscu, uliczna prostytucja zaczęła się zmniejszać.

Bulwar Zachodzącego Słońca w Hollywood bywa nazywany „gitarowym ciągiem”, dzięki dużej liczbie sklepów z gitarami i przedsiębiorstw powiązanych z muzyką; mieści się tu też między innymi studio nagraniowe Sunset Sound Studios i United Western Recorders. Także wielu młodych aktorów, muzyków i innych artystów mieszka w obrębie bulwaru. Najlepiej rozpoznawalną częścią Sunset Boulevard jest prawdopodobnie Sunset Strip w West Hollywood, który jest centrum życia nocnego w Los Angeles.

Część bulwaru od zachodnich granic miasta w Beverly Hills do jego wschodniej części nazywana jest Beverly Boulevard.

Bulwar jest upamiętniony w filmie Billy’ego Wildera, musicalu Andrew Lloyda Webbera oraz w serialu telewizyjnym z lat pięćdziesiątych 77 Sunset Strip. Przebój duetu Jan and Dean „Dead Man’s Curve” uwiecznił sekcję bulwaru w pobliżu posiadłości w Bel-Air, na północ od stadionu Drake Stadium należącego do Uniwersytetu Kalifornijskiego. Disney’s Hollywood Studios użyły bulwaru jako zasłony dla Wieży Grozy i kolejki górskiej Rock‘n’Roller Coaster.

Dwie linie komunikacji miejskiej Metro Local, 2 i 302, obsługują Sunset Boulevard. Linia 302 przymierzana jest natomiast do zastąpienia przez linię 702, należącą do Metro Rapid. Pociągi czerwonej linii metra w Los Angeles obsługują stację Vermont/Sunset przy Vermont Avenue.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim przyjęty przez KSNG.
  2. Bruce Feiler: America’s Prophet: How the Story of Moses Shaped America. HarperCollins, 21.09.2010, s. 208. ISBN 978-0-06-172627-9. [dostęp 2012-08-09].

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]