PIT-RADWAR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bumar Elektronika)
Skocz do: nawigacja, szukaj
PIT-RADWAR S.A.
ilustracja
Forma prawna Jednostka badawczo-rozwojowa, spółka akcyjna
Data założenia 1934
Państwo  Polska
Siedziba 04-051 Warszawa, ul. Poligonowa 30
Numer KRS 0000297470
Prezes p.o. Rafał Kowalczyk
Branża radiolokacja, systemy dowodzenia i kierowania
Kapitał zakładowy 421 542 770,00 PLN
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
PIT-RADWAR S.A.
PIT-RADWAR S.A.
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
PIT-RADWAR S.A.
PIT-RADWAR S.A.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
PIT-RADWAR S.A.
PIT-RADWAR S.A.
Ziemia52°14′04,0″N 21°05′14,6″E/52,234444 21,087389
Strona internetowa

PIT-RADWAR S.A. (dawniej Bumar Elektronika) – centrum badawczo-rozwojowe zajmujące się radiolokacją i systemami dowodzenia i kierowania. W 2014 r. spółka weszła w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej [1].

Opis[edytuj]

W 2010 roku Przemysłowy Instytut Telekomunikacji S.A., CNPEP Radwar S.A. oraz PPPE „Dolam” S.A. utworzyły grupę produktową pod nazwą Dywizja Elektronika. Kilkanaście miesięcy później, pod koniec 2011 roku, firmy zostały skonsolidowane pod firmą Przemysłowy Instytutu Telekomunikacji S.A.

5 marca 2012 roku spółka zmieniła nazwę na Bumar Elektronika S.A.

30 czerwca 2014 roku Spółka zmieniła nazwę na PIT-RADWAR S.A.[2].

PIT-RADWAR S.A. prowadzi działalność badawczo-rozwojową i małoseryjną wyspecjalizowaną produkcję w zakresie radiolokacji oraz systemów dowodzenia i kierowania. Opracowane przez Instytut sensory aktywne (radary) i pasywne oraz systemy dowodzenia i kierowania znajdują zastosowanie w obronie powietrznej, kontroli granic morskich i wojskach lądowych. Od połowy lat pięćdziesiątych XX w. we współpracy z ówczesnym WZR-Radwar opracowano serię pierwszych w Polsce radarów NYSA, a następnie radary obserwacyjne Jawor i N-31, produkowane przez wiele lat w znacznych ilościach. W latach osiemdziesiątych opracowano radary trójwspółrzędne, najpierw z anteną reflektorową, a następnie pierwsze w kraju radary dalekiego zasięgu z płaską anteną ścianową. Radary te pozostają na uzbrojeniu Sił Powietrznych. Zmodernizowane radary 3D dalekiego zasięgu zostały włączone w sieć wczesnego ostrzegania NATO.

W Przemysłowym Instytucie Telekomunikacji S.A. opracowano radar obserwacji powierzchni morza dla samolotu patrolowego, używany obecnie przez Marynarkę Wojenną RP i Straż Graniczną.

W Oddziale Gdańskim Instytutu powstała rodzina trudno wykrywalnych radarów FMCW przeznaczonych głównie dla zastosowań morskich oraz radar rozpoznania artyleryjskiego. Oddział Wrocławski rozwija technologię mikrofalową i urządzenia walki radioelektronicznej.

Od lat sześćdziesiątych w Przemysłowym Instytucie Telekomunikacji S.A. rozwijana jest tematyka nowoczesnych zautomatyzowanych systemów dowodzenia i kierowania. W jej ramach opracowano i wprowadzono cztery sektorowe systemy dowodzenia i kierowania dla Sił Powietrznych, pokrywających obszar całego kraju i dostosowanych do elastycznego rozwijania o nowe moduły związane z rozpoznaniem radiolokacyjnym i radioelektronicznym oraz o moduły związane ze sterowaniem środków bojowych. Przemysłowy Instytut Telekomunikacji S.A jest dostawcą i integratorem także tych modułów.

Oferta Spółki jest oparta w znacznej mierze na własnych technologiach mikrofalowych i programistycznych. Od 1 marca 2008 r. Instytut ma formę prawną spółki akcyjnej. Zatrudnia ok. 1400 pracowników (2016 r.). Zlokalizowany jest w Warszawie na Grochowie przy ul. Poligonowej 30, ma też oddziały w Gdańsku i Wrocławiu.

Galeria[edytuj]

Przypisy[edytuj]

  1. Biuro Komunikacji Społecznej: Kolejny krok w ramach konsolidacji PGZ. Ministerstwo Skarbu Państwa, 2014-10-02. [dostęp 2014-11-26].
  2. Zmiana nazwy spółki na PIT-RADWAR S.A.. PIT-RADWAR S.A., 2014-07-01. [dostęp 2014-11-26].

Linki zewnętrzne[edytuj]

  • PIT-RADWAR w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI).