Lista postaci serialu Gumisie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bunia (Gumisie))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Postacie z serialu Gumisie – artykuł przedstawia bohaterów serialu animowanegoGumisie”.

Kabi[edytuj | edytuj kod]

Kabi (ang. Cubbi) – najmłodszy z rodziny Gumisiów. Marzy o tym, by zostać rycerzem, ciągle poszukuje nowych przygód. W trzech odcinkach przebiera się za Karmazynowego Mściciela, co uzasadnia pasowaniem przez księżniczkę Kalę na niewidzialnego obrońcę Dunwyn. Ma różowe futro i nosi czerwono-żółty strój oraz niebieski kapelusz z czerwonym piórem. Jego najlepszym przyjacielem jest Kevin.

W wersji polskiej głosu postaci użyczyły Małgorzata Duda i w kilku odcinkach Monika Doroz, natomiast w oryginale głos Kabiego (tak jak księżniczki Kali) podkłada Noelle North.

Sani[edytuj | edytuj kod]

Sani (ang. Sunni) – starsza siostra Kabiego. Jako jedyna nie nosi żadnego nakrycia głowy. Często występuje przeciwko rodzinie, pakując się w różne tarapaty. Jej marzeniem jest zostać księżniczką. Najlepszą przyjaciółką Sani jest księżniczka Kala.

W wersji polskiej głosu postaci użyczyła Magdalena Wołłejko.

Tami[edytuj | edytuj kod]

Tami (ang. Tummi Gummi) – starszy brat Kabiego i Sani. Uwielbia słodycze i ciasta. Jest utalentowanym ogrodnikiem i uwielbia budować modele łódek. Posiada również bardzo dobre umiejętności żeglarskie, kiedy znajdzie się na prawdziwej łódce. Bywa powolny.

W wersji polskiej głosu postaci użyczyli Andrzej Bogusz i w kilku odcinkach January Brunov.

Grafi[edytuj | edytuj kod]

Grafi (ang. Gruffi Gummi) – gderliwy gumiś odpowiedzialny za naprawy w Gumisiowej Dolinie. Czasem przejmuje dowodzenie.

W wersji polskiej głosu postaci użyczył Jacek Bursztynowicz, natomiast w oryginale osobami mówiącymi byli (zarówno dla Grafiego jak i Toadiego) Bill Scott (tylko w pierwszym sezonie) oraz później Corey Burton.

Bunia[edytuj | edytuj kod]

Bunia (ang. Grammi Gummi) – gospodyni domu rodziny Gumisiów. Początkowo jako jedyna znała przepis na sok z gumijagód, ale po porwaniu przez księcia Ightorna postanowiła przekazać ten przepis Sani. Często kłóci się z Grafim.

W wersji polskiej głosu postaci użyczyła Zofia Gładyszewska.

Zami[edytuj | edytuj kod]

Zami (ang. Zummi Gummi) – roztrzepany gumiś zafascynowany Wielką Księgą Gumisiów. Nosi magiczny Gumisiowy Medalion zwrócony Gumisiom w pierwszym odcinku przez Kevina. Dzięki niemu potrafi rzucać zaklęcia (które często myli).

W wersji polskiej głosu postaci użyczył Stanisław Brudny.

Gusto[edytuj | edytuj kod]

Gusto (skrót od imienia August, ang. Augustus "Gusto" Gummi) – gumiś-artysta. Został odnaleziony w późniejszych odcinkach serialu przez Tamiego oraz Grafiego na wyspie na środkowym oceanie, w którym był uwięziony przez ponad dwanaście lat. Gusto uwielbia malować oraz rzeźbić. Cały czas szuka nowych źródeł do swoich dzieł. Uważa, że jako artysta powinien mieszkać samotnie, więc zamieszkuje w kryjówce za wodospadem, w przeciwieństwie do innych Gumisiów żyjących w Gumisiowej Dolinie. Jego nietypowe pomysły czasem denerwują inne Gumisie, zwłaszcza Grafiego.

W polskiej wersji językowej głosu postaci użyczył Krzysztof Tyniec, podczas gdy w wersji oryginalnej Rob Paulsen.

Książę Igthorn[edytuj | edytuj kod]

Książę Zygmunt Igthorn (ang. Prince Igthorn) – dawny książę Dunwyn, wypędzony po tym, jak odkryto, że konspirował przeciwko królowi Gregorowi. Na wygnaniu znalazł schronienie w zamku Drekmore, gdzie stworzył armię złożoną z ogrów. Nieustannie dąży do podbicia i przejęcia władzy w królestwie. Zaciekle walczy z Gumisiami, chcąc zdobyć od nich recepturę na sok z gumijagód. Ma brata Wiktora, białego rycerza. W ostatnim odcinku Igthornowi udaje się w końcu zdobyć recepturę soku i z jego pomocą ogry księcia opanowują zamek Dunwyn, a sam czarny charakter zostaje królem. Jednak Gumisie jak zwykle przychodzą z pomocą Kali i Kevinowi.

W polskiej wersji językowej głosu postaci użyczył Włodzimierz Bednarski.

Toadie[edytuj | edytuj kod]

Toadie – zielony ogr należący do drużyny Księcia Igthorna, będący jednym z jego najbliższych sług. W odróżnieniu od innych ogrów, jest bardzo niskiego wzrostu. Wyróżnia się też większą inteligencją (mówi poprawnie, potrafi czytać i pisać). Bohater jest bardzo oddany swemu panu: nazywa go Księciuniem (co weszło do potocznego języka) albo obdarza wyszukanymi tytułami. Ma dowodzić ogrami, które nie traktują jednak Toadiego poważnie, niejednokrotnie używając go do swoich zabaw. Także Ightorn używa Toadiego do niewdzięcznych zadań, w tym jako degustatora podczas kolejnych prób wyprodukowania soku z gumijagód.

Toadie jest głównym bohaterem kilku odcinków serii, m.in.

  • Szalona podróż Toadiego (seria pierwsza, oryg. Toadie's Wild Ride), w którym bohater zostaje wyrzucony z zamku Drekmore, by w końcu trafić do Domu Gumisiów.
  • Toadie zdobywca (seria czwarta, oryg. Toadie The Conqueror), w którym Toadie, założywszy magiczną zbroję, zaczyna władać Dunwyn.

W wersji polskiej głosu postaci użyczył Andrzej Arciszewski, natomiast w oryginale Toadie mówił głosami Billa Scotta (w odcinkach serii pierwszej), a później Coreya Burtona.

Kevin[edytuj | edytuj kod]

Paź na dworze króla Gregora, przyjaciel Gumisiów i księżniczki Kali.

Wśród gumisiów najbardziej lubi Kabiego, który tak jak on chce zostać rycerzem.

Księżniczka Kala[edytuj | edytuj kod]

Córka króla Gregora. Zdradza zainteresowanie męskimi zajęciami np. jazdą konną, strzelaniem z łuku. Prawdopodobnie zakochana w Kevinie, jest jego przyjaciółką. Odkąd poznała gumisie przyjaźni się z Sami.

W polskiej wersji językowej głosu postaci użyczyła Iwona Rulewicz.

Król Gregor[edytuj | edytuj kod]

Król Gregor (ang. King Gregor), sprawiedliwy, praworządny, siwobrody, mężny, troskliwy, wyrozumiały w pełni oddany sprawom poddanych, władca Królestwa Dunwyn, jednocześnie ojciec Księżniczki Kali. Mierzący się niejednokrotnie z Księciem Igthornem, którego ataki rycersko skutecznie odbija.