Bunker Hill (Los Angeles)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Los Angeles Bunker Hill
dzielnica Los Angeles
Ilustracja
Widok na Bunker Hill z ratusza Los Angeles
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kalifornia
Miasto Los Angeles
Dzielnica Downtown Los Angeles
Powierzchnia 0,53 km²
Populacja 
• liczba ludności

3985[1]
Położenie na mapie metropolii Los Angeles
Mapa lokalizacyjna metropolii Los Angeles
Bunker Hill
Bunker Hill
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Bunker Hill
Bunker Hill
Ziemia 34°03′20″N 118°14′56″W/34,055637 -118,248791
Strona internetowa
Portal Portal Stany Zjednoczone

Bunker Hill – dzielnica w śródmieściu Los Angeles w Kalifornii w USA. Zlokalizowana jest na wzgórzu wokół 3rd Street (3. Ulicy). Ze względu na wybudowane na nim skupisko wieżowców jest widoczna z wielu miejsc w Los Angeles i jest utożsamiana z jego centrum.

Walt Disney Concert Hall

Historia[edytuj]

W 1867 roku bogaty deweloper Prudent Beaudry, późniejszy burmistrz Los Angeles kupił większą część terenu wzgórza. Ze względu na malownicze widoki na Los Angeles Basin i rzekę Los Angeles, wiedział, iż na tym terenie będą się chcieli zamieszkać bogaci ludzie. Rozbudował szczyt Bunker Hill wznosząc okazałe dwupiętrowe domy mieszkalne w stylu wiktoriańskim, czyniąc w ten sposób tę część miasta sławną wśród przedstawicieli wyższych sfer Los Angeles. W tym rejonie działa również linia kolei linowo terenowej Angels Flight, teraz nazywana "najkrótszą koleją świata".

Przedmieście mieszkaniowe Bunker Hill zachowało swój eksluzywny charakter do końca pierwszej wojny światowej, lecz w obliczu zwiększenia rozwoju miasta poprzez rozbudowę sieci tramwajowej, jego majętni mieszkańcy zaczęli przeprowadzać się do enklaw w zachodniej części miasta i do Pasadeny. Domy Bunker Hill zostały bardziej podzielone aby pomieścić wynajmujących. Pomimo to Bunker Hill był w owym czasie najbardziej zatłoczonym osiedlem w Los Angeles[2]. Podczas drugiej wojny światowej zbudowano drogę Pasadena Freeway aby ułatwić ludziom dojazd do sklepów w centrum miasta na skutek czego zmniejszyła się w tym rejonie liczba mieszkańców. Ponadto wybudowanie po wojnie drogi na lewo od centrum miasta doprowadziło do dalszego zmniejszenia się ilości rezydentów i zmniejszenia się liczby punktów usługowych. W wiktoriańskich rezydencjach Bunker Hill zamieszkali ubodzy emeryci[3].

W rejonie Bunker Hill znajduje się wiele budynków użyteczności publicznej o nowoczesnej architekturze, m.in.: Walt Disney Concert Hall, Katedra Naszej Pani od Aniołów (Cathedral of Our Lady of the Angels) oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Museum of Contemporary Art).

Wykorzystanie w sztuce[edytuj]

Dzielnica Bunker Hill została wielokrotnie wykorzystana w sztuce. Jednym z przykładów jest utwór "Bunker Hill" grupy Red Hot Chili Peppers, która powstała właśnie w Los Angeles.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Bunker Hill neighborhood in Los Angeles, California (CA), 90012, 90013, 90071 subdivision profile - real estate, apartments, condos, homes, community, population, jobs, income...
  2. Mike Davis, "Hollywood's Dark Shadow," w Dead Cities and Other Tales (New York: The New Press, 2003; oryginalne wydanie 2002), 132.
  3. Film dokumentalny "Bunker Hill" specjalnie wydany na DVD The Exiles

Linki zewnętrzne[edytuj]