Przejdź do zawartości

Burgundia (region winiarski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Burgundia
Ilustracja
Mapa regionu winiarskiego Burgundia
Nazwa urzędowa

Bourgogne

Kategoria

AOC

Rok klasyfikacji

30 lipca 1935

Państwo

 Francja

Podregiony

Côte d’Auxerre (Chablis), Côte de Nuits, Côte de Beaune, Côte Chalonnaise, Mâconnais, Beaujolais

Klimat

Strefa C I

Gleba

gliniasto-wapienna

Powierzchnia uprawiana

29 500 hektarów z czego 25 000 jest klasyfikowane jako winnice AOC

Dominujące odmiany

Pinot Noir, Gamay,
Chardonnay, Aligoté

Produkcja roczna

1 448 309 hektolitrów w 2008 roku

Średnia wydajność/ha

35 hl/ha

Burgundia – jeden z najbardziej znanych regionów winiarskich świata. Winnice ciągną się wąskim pasem od Dijon na północy po Lyon na południu, obejmując obszar około 45 000 hektarów. Rejon ten, w odróżnieniu od innych rejonów winiarskich we Francji, nie posiada wspólnej dla całego rejonu apelacji ogólnej.

Najlepsze wina, które kojarzą się z „prawdziwymi” burgundami, są produkowane w środkowej części tego rejonu o nazwie Côte-d’Or (czyli w wolnym tłumaczeniu złote zbocza), która jest też nazwą jednej z burgundzkich apelacji. Rejon ten dzieli się na dwie mniejsze apelacje wewnętrzne Côte de Nuits i Côte de Beaune, które specjalizują się produkcji bardzo drogich i wykwintnych win czerwonych osiągających zawrotne ceny. Wina te są produkowane głównie ze szczepu Pinot Noir, choć wolno przy ich produkcji stosować także w niewielkich ilościach szczep Cabernet i kilka innych. W Côte de Nuits przeważa gleba marglowa, z której rodzą się bardzo ciężkie wina czerwone o mocnym i złożonym bukiecie. Najbardziej znane winnice to Chambertin, Clos Vougeot, Musigny i La Romanee-Conti. W Côte de Beaune, występują bardziej urozmaicone gleby o podłożu gliniasto-wapiennym, które nadają się do produkcji lżejszych win czerwonych i białych o bogatym, owocowym bukiecie. Najbardziej znane winnice produkujące wina czerwone to Pommard (które posiada własną apelację wewnętrzną) i Aloxe-Corton, zaś najsławniejsi producenci win białych to Montrachet, Mersault i Corton-Charlemagne.

Wina burgundzkie

Na północny zachód od pozostałych winnic znajduje się region Chablis, znany z win białych produkowanych wyłącznie ze szczepu Chardonnay, który został właśnie wyhodowany po raz pierwszy w tym miejscu. Chablis to pierwotne i najbardziej klasyczne chardonnay.

Najbardziej na południowy wschód rozciąga się obszar Beaujolais, który specjalizuje się w lekkich winach czerwonych produkowanych ze szczepu Gamay.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]