Burkard Freiherr von Müllenheim-Rechberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Burkard Freiherr von Müllenheim-Rechberg- (ur. 25 czerwca 1910 w Spandau, zm. 1 czerwca 2003 w Herrsching am Ammersee). Niemiecki, wojskowy, pisarz oraz pracownik służb dyplomatycznych RFN.

Burkard Freiherr von Müllenheim-Rechberg

Okres przedwojenny[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w rodzinie posiadającej długie wojskowe tradycje, w roku 1929 rozpoczął służbę w Reichsmarine. W tym czasie odbył służbę na okrętach Königsberg i Karlsruhe. Od roku 1935 służył w Szkole Marynarki w Mürwik, jako dowódca sekcji. Jesienią 1938 roku mianowany asystentem niemieckiego attaché morskiego w Londynie.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

W październiku 1939 objął stanowisko czwartego oficera artylerii na pancerniku Scharnhorst. Po uszkodzeniu tej jednostki podczas wypadu w rejon Szetlandów, przeniesiony na niszczyciel "Erich Giese", na stanowisko pierwszego oficera. Po zniszczeniu tej jednostki w bitwie pod Narwikiem przeniesiony został na pancernik Bismarck jako czwarty oficer artylerii. Uczestniczył w operacji "Rheinübung", mającej na celu niszczenie alianckiej żeglugi na Atlantyku, zakończonej zniszczeniem "Bismarcka". Von Müllenheim-Rechberg był najstarszym stopniem uratowanym oficerem z "Bismarcka".

Niewola i okres powojenny[edytuj | edytuj kod]

Niewolę spędził w obozach jenieckich w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Do Niemiec powrócił w listopadzie 1946 roku. Po wojnie Uniwersytet Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem zezwolił mu na ukończenie rozpoczętych w obozie jenieckim studiów prawniczych. Po ich zakończeniu rozpoczął karierę w służbach dyplomatycznych RFN. Pełnił między innymi funkcję konsula generalnego w Toronto oraz ambasadora w Tanzanii i Demokratycznej Republice Konga. Na emeryturę odszedł w roku 1975. Autor wspomnień z okresu służby na "Bismarcku" zatytułowanych: Schlachtschiff Bismarck - Ein Überlebender in seiner Zeit (polski tytuł Pancernik "Bismarck")

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Burkard Freiherr von Müllenheim-Rechberg. Pancernik "Bismarck" Gdańsk Wyd. Finna, 2000
  2. Burkard von Müllenheim-Rechberg (ang.)