Burnarj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Burnarj wino musujące z pomarańczy

Burnarj – hiszpańskie wino musujące[1] wytwarzane z pomarańczy uprawianych w gminie Palma del Río, w dolinie Gwadalkiwir, w Andaluzji. Wino wytwarzane jest w ilości ok. 200 000 butelek rocznie[2].

Receptura produkcji została opracowana w 2010 r. przez założycieli przedsiębiorstwa VegaSud, Marię Dolores Jimenez i Alvaro Zamora. W 2011 r. uruchomiono masową produkcję tego trunku na wewnętrzny rynek hiszpański, w 2012 r. rozpoczęto jego eksport. VegaSud pozostaje jedynym producentem tego wina[2].

Winifikacja[edytuj | edytuj kod]

Według informacji własnych producenta do wyprodukowania jednej butelki tego wina zużywa się około 5 kg pomarańczy, z których uzyskuje się ok. 2 litry soku, który poddaje się winifikacji i starzeniu w sposób zbliżony do produkcji tradycyjnych win musujących z Andaluzji. Producent twierdzi, że w procesie produkcji nie stosuje się żadnych środków chemicznych, nie dodaje wody i nie nasyca produktu dwutlenkiem węgla. CO2 zawarte w produkcie pochodzi według danych producenta wyłącznie z wtórnego procesu fermentacji odbywającego się po zakorkowaniu butelek[3].

Wino jest produkowane w trzech wariantach:

  • Brut nature (wytrawne, bez dodatku cukru w czasie procesu winifikacji)
  • Brut (wytrawne)
  • Semisecco (półwytrawne)[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kwalifikacja zgodnie z obowiązującym prawem: Wina owocowe: Rozporządzenie Rady (WE) nr 1493/1999 w sprawie wspólnej organizacji rynku wina.
  2. a b Vegasud elabora el primer espumoso de naranja (hiszp.). ICEX. [dostęp 2013-10-23].
  3. Que es Burnaji (hiszp.). VegaSud. [dostęp 2013-10-23].
  4. List of products by manufacturer Burnarj (ang.). Winosofos.co.uk. [dostęp 2013-10-23].