Burschenschaft

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Burschenschaftkorporacja akademicka o narodowym charakterze. Nazwa Burschenschaft wywodzi się od bursy, która była na wczesnych uniwersytetach rodzajem internatu, w którym odbywały się także wykłady. Pierwsze Burschenschafty wywodzą się z wcześniej istniejących studenckich korpusów (niem. Corps) i ukształtowały się na fali idei wolnościowo-narodowej. Przy czym korpusy studenckie kontynuowały swoją działalność dalej, dystansując się od działalności burschenschaftów.

Część burschenschaftów jest niezależna lecz większość z nich skupia się głównie wokół dwóch związków korporacji:

Wiele burschenschaftów niemieckich i austriackich skupionych wokół "DB" nie akceptuje granicy Niemiec na Odrze i Nysie. Bliska jest im idea "wielkich Niemiec" - "Grossdeutschland" obejmujących dzisiejsze granice Austrii i obwodu kaliningradzkiego oraz części Czech, Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Włoch, Słowenii, Francji, Rumunii i Węgier. Ideowość burschenschaftów wokół "DB" cechuje się krytyczną postawą wobec demokracji jako rządów mas i wobec odnarodowienia państw narodowych.

Burschenschafty niezgadzające się z tymi poglądami wystąpiły z "DB" i założyły w 1996 roku "NeueDB" - związek zdecydowanie odcinający się od radykalnych poglądów politycznych.

Członkowie (Burschenschafter) w gwarze korporacji akademickich, np.: typu Corps, nazywani są Buxami.

Ciekawostką jest, iż obecna flaga Niemiec (czarny, czerwony, złoty) narodziła się podczas Hambacher Fest w 1832 roku. Jest ona również do dziś oficjalną flagą burschenschaftów.