Burza (film 2010)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Burza
The Tempest
Gatunek

tragikomedia

Data premiery

11 września 2010
14 lipca 2011 (DVD) (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

110 minut

Reżyseria

Julie Taymor

Scenariusz

Julie Taymor

Główne role

Helen Mirren
Felicity Jones
Chris Cooper
Djimon Hounsou
Russell Brand
Alan Cumming

Muzyka

Elliot Goldenthal

Zdjęcia

Stuart Dryburgh

Scenografia

Mark Friedberg
Alyssa Winter
Alex DiGerlando
Kim Jennings

Kostiumy

Sandy Powell

Montaż

Françoise Bonnot

Produkcja

Robert Chartoff
Lynn Hendee
Jason K. Lau
Julie Taymor
Julia Taylor-Stanley

Wytwórnia

Touchstone Pictures
Miramax Films
Chartoff Productions
Mumbai Mantra Media
TalkStory Productions

Dystrybucja

Touchstone Pictures,
Miramax Films(DVD)

Budżet

20,000,000 $ (szacowany)

Burza (ang. The Tempest) − amerykański film tragikomiczny z 2010 roku w reżyserii i według scenariusza Julie Taymor. Film jest adaptacją sztuki autorstwa Williama Szekspira pod tym samym tytułem.

Premiera filmu miała miejsce 11 września 2010 roku podczas 67. MFF w Wenecji, na którym był prezentowany poza konkursem głównym. Obraz został wyświetlony na zamknięcie festiwalu.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Prospera, prawowita następczyni tronu Mediolanu, pozbawiona władzy przez swego brata Antonia, wspomaganego przez Alonsa - króla Neapolu, zostaje wraz z córką Mirandą wyprawiona na morze w łodzi, którą Neapolitańczyk Gonzalo w sekrecie zaopatrzył w wodę i żywność, a także książki. Wygnańcy trafiają na wyspę, gdzie spędzą dwanaście lat. Dzięki swoim umiejętnościom magicznym Prospera uwalnia, uwięzionego przez wiedźmę Sykoraks w pniu drzewa, ducha Ariela, który staje się jej sługą i niewolnikiem.

Przed ich przybyciem na wyspę jedyną ludzką istotą był tu Kaliban, syn Sykoraks. Oprowadza on rozbitków po wyspie, one zaś odwdzięczają mu się, ucząc go ich języka i religii. Kaliban usiłuje jednak zgwałcić Mirandę, za co Prospera więzi go w jaskini.

Akcja rozpoczyna się w momencie, gdy w pobliżu wyspy, na której przebywają bohaterowie przepływa statek, którym płyną między innymi Antonio, Gonzalo oraz Alonso wraz z synem Ferdynandem i bratem Sebastianem. Prospera wywołuje tytułową burzę, która sprawia, że statek ulega katastrofie, a jego pasażerowie, bez większych obrażeń trafiają na wyspę.

Wypełniający polecenia Prospery Ariel manipuluje rozproszonymi na wyspie rozbitkami. Jej czary powodują, że Ferdynand i Miranda zakochują się w sobie, młodzieniec zaś stał się posłuszny czarodziejowi, aby uzyskać rękę jego córki. W kolejnym epizodzie Kaliban wraz z dwoma pijakami ze statku podejmuje groteskową próbę zamordowania Prospery i przejęcia władzy na wyspie. Trzecim elementem fabuły jest plan zamordowania Alonsa przez Sebastiana i Antonia, którego efektem ma być koronacja Sebastiana. W scenie finałowej dochodzi do spotkania wszystkich głównych bohaterów. Prospera przebacza Alonso i planuje wspólny powrót do Włoch.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja filmu[edytuj | edytuj kod]

Film jest adaptacją jednej z ostatnich sztuk Williama Szekspira pt. Burza. Reżyser filmu i jednocześnie scenarzystka Julie Taymor zmieniła płeć głównego bohatera Prospero z mężczyzny na kobietę − Prosperę (w tej roli Helen Mirren). Film był kręcony na Hawajach.

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Oscary 2010
Satelita 2010

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]