Burza w Tatrach (2019)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Burza nad Tatrami
Ilustracja
Giewont z widocznym metalowym krzyżem na szczycie – miejsce porażenia największej grupy turystów
Państwo

 Polska
 Słowacja

Miejsce

Giewont, Tatry Zachodnie

Rodzaj zdarzenia

burza, porażenie piorunem

Data

22 sierpnia 2019

Godzina

13:25

Ofiary śmiertelne

5 osób

Ranni

157 osób

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, w centrum znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia49°15′03,5″N 19°55′59,0″E/49,250972 19,933056

Burza nad Tatrami – burza, która przeszła w czwartek 22 sierpnia 2019 roku wczesnym popołudniem przez Tatry Zachodnie. W wyniku uderzeń co najmniej kilku[1] doziemnych wyładowań atmosferycznych (piorunów) porażeni zostali turyści, większość ofiar przebywała w tym czasie w okolicy szczytu Wielkiego Giewontu. 5 osób zginęło (4 po stronie polskiej i 1 po stronie słowackiej[2]), a 157 zostało rannych[3].

Najwięcej ofiar spowodował piorun, który ok. 13:25[4] uderzył w skały i łańcuchy w pobliżu krzyża na Giewoncie. Wielu turystów doznało porażenia, gdy trzymali się metalowych łańcuchów, ponadto prąd przepłynął po mokrych skałach. Część poszkodowanych doznała obrażeń (m.in. złamań i stłuczeń) w wyniku upadku z dużej wysokości, poza tym w wyniku uderzenia pioruna kamienie różnej wielkości odprysły, raniąc kolejne osoby. Śmierć poniosły dwie kobiety w wieku 24 i 46 lat oraz dwoje dzieci w wieku 10 lat. Stan wielu poszkodowanych był ciężki, zagrażający życiu[2].

Około 15–20 minut przed uderzeniem w Giewont piorun uderzył w rejonie Ciemniaka, raniąc portugalskiego turystę[1]. Po stronie słowackiej piorun uderzył w Banówkę, spychając czeskiego turystę w przepaść, w wyniku czego mężczyzna zginął[2][5].

W akcję ratunkową zaangażowanych było ok. 180 ratowników, w tym 80 ratowników TOPR[3]. Rannych przez kilka godzin przewożono śmigłowcami TOPR-u, LPR-u i Policji[2]. W sumie 56 osób zostało hospitalizowanych[6]. Według danych na 24 sierpnia godz. 13:10 w szpitalach wciąż przebywało 29 osób poszkodowanych w wyniku burzy[3].

Po wypadku uruchomiono sztab kryzysowy. W Zakopanem do końca tygodnia ogłoszona została żałoba[2]. Prokuratura wszczęła śledztwo pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci czterech osób[3]. Ze względu na to, że (wg naczelnika TOPR) grzmoty były słyszalne pół godziny przed wydarzeniem na Giewoncie, rozpoczęła się ogólnokrajowa dyskusja na temat zachowania turystów w górach w razie zagrożenia burzą. Istnieją (2019) witryny internetowe i aplikacje na telefon, umożliwiające śledzenie aktualnej sytuacji pogodowej i informujące o zagrożeniach[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]