Bus Éireann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bus Éireann
Ilustracja
Autobus Bus Éireann marki Scania
Państwo  Irlandia
Data założenia 1987
brak współrzędnych
Autobus Bus Éireann marki Volvo

Bus Éireann (wymowa: ˈbˠɔsˠ ˈeːɾʲəˠ, ang. Irish Bus) – irlandzkie przedsiębiorstwo świadczące usługi przewozu osób na terenie całego kraju, z wyjątkiem linii operujących tylko w samym Dublinie, które to jest pod nazwą Dublin Bus. Jako niezależna firma powstała w 1987 roku, jest częścią statutowej spółki Córas Iompair Éireann. Głównym ośrodkiem jest Busáras (centralny dworzec autobusowy) położony przy ulicy Store Street, w centrum Dublina. Logiem firmy jest czerwony seter irlandzki.

Usługi[edytuj | edytuj kod]

Bus Éireann swoje główne usługi kieruje dla klientów Irlandii i Irlandii Północnej (tam jako spółka Ulsterbus). Razem usługi obejmują połączenia ekspresowe (Intercity), podmiejskie, lokalne i szkolne. Dodatkowe usługi miejskie w Irlandii są w Cork, Galway, Limerick, Waterford, Athlone, Balbriggan, Drogheda, Dundalk, Navan i Sligo[1].

Firma prowadzi również usługi międzynarodowe w Wielkiej Brytanii i w Europie poprzez porty w Dublinie i Rosslare przy pomocy przewoźnika Eurolines[2]. Obsługiwane miasta to m.in. Londyn, Birmingham, Manchester, Liverpool i Leeds[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Timetables - City / Town Services (ang.). buseirann.ie. [dostęp 2012-03-15].
  2. Bus Éireann serving Dublin Airport from Rosslare (ang.). buseirann.ie, 16 stycznia 2009. [dostęp 2012-03-15].
  3. Eurolines Timetables (ang.). buseirann.ie. [dostęp 2012-03-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]