Busted

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Busted
Rok założenia 2001
Rok rozwiązania 2005
Pochodzenie  Wielka Brytania
Gatunek Pop rock[1], Pop punk
Powiązania McBusted, McFly, Son of Dork, Fightstar, V, Chris Leonard, Damon Wilson
Ostatni skład
James Bourne
Matt Willis
Charlie Simpson
Strona internetowa

Bustedbrytyjski zespół grający pop rocka, założony w 2001 roku.

14 stycznia 2005 roku podczas oficjalnej konferencji prasowej zespół ogłosił, że kończy swą działalność.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Pop punkowe trio, rodem z przedmieść Londynu, powstało w październiku 2001 roku, a już w marcu 2002 podpisało kontrakt z dużą wytwórnią. Wszystko zaczęło się od Jamesa i Matta. Postanowili oni grać razem, jednak nie mieli trzeciego członka. Wtedy ich znajomy polecił im Charliego. Tak właśnie powstał Busted.

Brytyjscy dziennikarze nazywają ich "gitarowym boysbandem", muzyków oburza jednak taka etykietka: "Nazywanie nas boysbandem jest obraźliwe. Boysbandy tylko wychodzą na scenę i śpiewają gotowe piosenki, a ich albumy powstają bardzo szybko - powiedział kiedyś Charlie - My potrzebujemy na to więcej czasu, bo musimy skomponować muzykę, znaleźć producentów i nagrać to. To zupełnie inny proces".

Ich pierwszy singel "What I Go To School For", nawiązywał do czasów perypetii szkolnych, kiedy to uczeń staje się kujonem i zasiada do pierwszej ławki tylko po to by oglądać tyłek nauczycielki. Taka historia naprawdę przydarzyła się Mattowi.

"Year 3000" - inspirowany przez ulubiony film Jamesa, "Powrót do przyszłości" - opowiada o roku 3000, kiedy to zespół Busted wydaje siódmą płytę, kobiety mają po trzy piersi, a wszyscy mieszkają pod wodą. Najwyraźniej te beztroskie klimaty spodobały się publiczności, bo zespół już w początkach swojej kariery został uhonorowany dwiema nagrodami "Bravo Supershow" w Niemczech.

Oficjalnie Busted rozpadło się 14 stycznia 2005r, ze względu na Charliego, który chciał odejść na rzecz swojego nowego, rockowego zespołu Fightstar.

James Bourne na temat rozpadu Busted: Nie ma sensu kontynuować tego tylko w dwóch, chcemy by Busted było zapamiętane w sposób w jaki istniało, a nie tylko jako dwóch z nas."

Charlie Simpson na temat rozpadu Busted: Moje pasje pokładam w muzyce Fightstar. Przygoda z Busted zaczęła się kiedy miałem 16 lat. Ujrzałem okazję, wykorzystałem ją i było to lepsze od chodzenia do szkoły. To była zabawna praca, ale nie mógłbym stwierdzić, ze Busted mógł być czymś innym niż tylko zespół popowy. Busted to nie jest dla mnie idealny zespół, w którym chciałbym być.

Matt Willis na temat rozpadu Busted: Smutny to dla nas dzień, ale zawsze powtarzaliśmy, że jeśli jeden z nas postanowi odejść, nie będziemy tego dłużej ciągnąć. Ostatnie trzy lata były niesamowite. Przy okazji chciałbym bardzo podziękować naszym fanom – byliście cudowni.

11 listopada 2013 roku ogłoszono powstanie supergrupy McBusted, w skład której weszli Matt Willis, James Bourne oraz cały zespół McFly. W 2014 roku odbyła się ich wspólna trasa koncertowa po Wielkiej Brytanii[2].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

  • What I Go to School For (16 września 2002)
  • Year 3000 (13 stycznia 2003)
  • You Said No (21 kwietnia 2003)
  • Sleeping with the light on (11 sierpnia 2003)
  • Hurra, hurra die Schule brennt (18 sierpnia 2003, wydany tylko w Niemczech)
  • Crashed the Wedding (10 listopada 2003)
  • Who's David? (16 lutego 2004)
  • Air Hostess (26 kwietnia 2004)
  • Thunderbirds Are Go/3am (26 lipca 2004)
  • She Wants To Be Me (22 listopada 2004)

Przypisy