Buster Keaton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Buster Keaton
Ilustracja
Buster Keaton
Imię i nazwisko

Joseph Frank Keaton VI

Data i miejsce urodzenia

4 października 1895
Piqua, Kansas

Data i miejsce śmierci

1 lutego 1966
Los Angeles

Zawód

aktor, reżyser, scenarzysta, komik

Strona internetowa
Buster Keaton jako żołnierz w czasie I wojny światowej

Buster Keaton, właśc. Joseph Francis Keaton (ur. 4 października 1895 w Piqua, zm. 1 lutego 1966 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy, reżyser, scenarzysta i komik, zwany „człowiekiem o kamiennej twarzy” i obok Charliego Chaplina najbardziej znany komik kina niemego. Najbardziej znany jako reżyser, scenarzysta i odtwórca głównej roli w komedii Generał. American Film Institute umieścił go na 21. miejscu na liście największych aktorów wszech czasów (The 50 Greatest American Screen Legends)[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego rodzice, Joe i Myra, byli cenionymi aktorami komediowymi; występowali między innymi z Harrym Houdinim (to on wymyślił imię Buster). Już w wieku czterech lat stawiał pierwsze kroki na scenie, gdzie grał drobne role w przedstawieniach rodziców. Po wielu występach rodzina była znana w Stanach jako The Three Keatons. Gdy Buster miał 21 lat, był już doświadczonym aktorem. Jego wielka kariera rozpoczęła się od współpracy z reżyserem i komikiem Roscoe Arbucklem.

Grał role w licznych niemych komediach slapstickowych, m.in.: Rozkosze gościnności (1923), Marynarz na dnie morza (1924), Generał (1926). W 1959 został nagrodzony Oscarem.

Jest reżyserem m.in. filmu Trzy wieki (ang. Three Ages) – 1923.

Trzykrotnie żonaty: z aktorką Natalie Talmadge, z Mae Schrivens Hawley i z artystką cyrkową Eleanor Norris. W 1937 przebywał w zakładzie psychiatrycznym. W 1960 opublikował autobiografię My Wonderful World of Slapstick.

Jego postać w popkulturze[edytuj | edytuj kod]

Jako nastolatek pojawił się w serialu Detektyw Murdoch (odcinek pt. Murdoch i tramp). W jego postać wcielił się Alexander Elliot.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. AFI’s 100 YEARS...100 STARS. American Film Institute. [dostęp 2018-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-30)]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]