Butch Otter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Butch Otter
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 maja 1942
Caldwell
Gubernator Idaho
Okres od 1 stycznia 2007
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Jim Risch
Butch Otter Signature.svg

Butch Otter, właśc. Clement Leroy Otter (ur. 3 maja 1942 w Caldwell w stanie Idaho) – amerykański polityk, członek Partii Republikańskiej. Od początku 2007 roku pełni urząd gubernatora stanu Idaho.

Pochodzi z biednego środowiska, jego ojciec był elektrykiem. Ukończył studia jako pierwszy członek swojej rodziny, uzyskując licencjat z politologii na College of Idaho. Następnie służył w Gwardii Narodowej, po czym podjął pracę w firmie Simplot, działającej w branży rolno-spożywczej. Był z nią związany przez 30 lat, przechodząc kolejne szczeble kariery.

W 1972 rozpoczął karierę polityczną, uzyskując mandat w Izbie Reprezentantów Idaho. W 1978 po raz pierwszy kandydował na gubernatora stanu, jednak odpadł już w prawyborach. W 1986 został wybrany na zastępcę gubernatora. Sprawował ten urząd nieprzerwanie przez 14 lat, aż do 2001 roku, co do dziś stanowi rekord w dziejach Idaho. Opuścił go dopiero po uzyskaniu mandatu w federalnej Izbie Reprezentantów. W 2006 uzyskał nominację Republikanów do startu w wyborach gubernatorskich i wygrał je.

Otter jest członkiem Kościoła rzymskokatolickiego. W 1964 poślubił Gay Simplot, córkę swojego ówczesnego pracodawcy. Ich małżeństwo zakończyło się w 1992 rozwodem za obopólną zgodą. Jeszcze przed rozpadem swojego pierwszego małżeństwa, wypełniając obowiązki wicegubernatora, Otter poznał ówczesną miss stanu, Lori Easley. Po długoletnim nieformalnym związku, w 2007 ponownie się ożenił.

Popiera stosowanie kary śmierci. Jako gubernator Idaho zezwolił na przeprowadzenie dwóch egzekucji.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]