Buthus trinacrius

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Buthus trinacrius
Lourenço et Rossi, 2013
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

Rząd

skorpiony

Infrarząd

Orthosterni

Rodzina

Buthidae

Rodzaj

Buthus

Gatunek

Buthus trinacrius

Buthus trinacriusgatunek skorpiona z rodziny Buthidae.

Gatunek ten opisali w 2013 roku Wilson R. Lourenço i Andrea Rossi. Opisu dokonano na podstawie trzech okazów: samca (holotyp) i parki paratypów, odłowionych na przełomie lat 70' i 80' XIX wieku na terenie prowincji Palermo[1].

Samiec ma ciało długości 57,6 mm, z czego 6,4 mm przypada na karapaks. U samicy długości ciała wynosi 59,8 mm, z czego 6,8 mm przypada na karapaks. Ubarwienie jest żółtawe do jasnożółtego, prawdopodobnie wskutek wyblaknięcia okazów. Karapaks cechuje się granulowaną powierzchnią, prostą przednią krawędzią, obecnością trzech par małych oczu bocznych i jednej pary oczu środkowych, położonej na wzgórku. Żeberka karapsku są silnie wykształcone. Sternum ma obrys trójkątny, szerszy niż dłuższy. Przez wszystkie tergity granulowanego przedodwłoka biegną 3 ząbkowane żeberka, a na siódmym tergicie występują prócz nich jeszcze 2. Grzebienie samców mają 29–30 ząbków, a u samicy po 25 ząbków. Na segmentach zaodwłoka od pierwszego do trzeciego występuje po 10, na segmencie czwartym 8, a na piątym 5 ząbkowanych żeberek. W telsonie kolec jadowy jest krótszy niż vesiculus. Szczypce nogogłaszczków mają zarówno na palcach ruchomych jak i nieruchomych po 10 rzędów granulek biegnących ukośnie[1].

Skorpion znany wyłącznie z włoskiej Sycylii[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Wilson R. Lourenço, Andrea Rossi. Confirmation of a new species of Buthus Leach, 1815 from Sicily (Scorpiones, Buthidae). Biogeographical implications. „Revista Ibérica de Aracnología”. 22, s. 9–14, 2013. ISSN 1576-9518.