Przejdź do zawartości

Butyrki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Butyrki
Бутырская тюрьма
Ilustracja
Więzienie Butyrki w latach 90. XIX w.
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Rodzaj

więzienie przejściowe i śledcze

Data powstania

XVII wiek

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ButyrkiБутырская тюрьма”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „ButyrkiБутырская тюрьма”
55,784870°N 37,593720°E/55,784870 37,593720

Butyrki (ros. Бутырская тюрьма) – więzienie przejściowe i śledcze w Moskwie, służące także do przetrzymywania więźniów politycznych. Drugie obok Łubianki, znane moskiewskie miejsce kaźni w okresie stalinowskim.

Powstało jeszcze w XVII wieku jako jedno z najcięższych więzień państwa rosyjskiego. Po upadku powstania styczniowego Rosjanie więzili tu tysiące polskich powstańców. Na przełomie wieku XIX i XX przewijało się przez nie rocznie 25–35 tys. ludzi.

W ZSRR było to jedno z najcięższych więzień śledczych. Przetrzymywano w nim m.in. ofiary „procesu szesnastu”. 24 grudnia 1946 został tam prawdopodobnie zamordowany gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, ostatni komendant główny AK. Przebywał tam również i prawdopodobnie 22 października 1946 został zamordowany Stanisław Jasiukowicz „Opolski”, członek władz Polskiego Państwa Podziemnego.

Więźniowie[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Więźniowie Butyrek.

Martyrologia Polaków osadzanych, więzionych i mordowanych w więzieniu na Butyrkach została, po 1990 r., upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic, „ŁUBIANKA – BUTYRKI 1939 – 1945”.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]