Bydgoski Klaster Przemysłowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bydgoski Klaster Przemysłowy
Ilustracja
Państwo  Polska
Adres ul. Gajowa 99
85-717 Bydgoszcz
Data założenia 2006
Prezes Katarzyna Meger
Dyrektor Piotr Wojciechowski
Nr KRS 0000289300
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Bydgoski Klaster Przemysłowy
Bydgoski Klaster Przemysłowy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bydgoski Klaster Przemysłowy
Bydgoski Klaster Przemysłowy
Ziemia53°13′46,31″N 18°04′29,03″E/53,229531 18,074731
Strona internetowa
Biurowiec Alstal siedziba Bydgoskiego Klastra Przemysłowego

Bydgoski Klaster Przemysłowy – jeden z najstarszych polskich klastrów, skupiający firmy z branży narzędziowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych, działający od 2006 roku. Główna siedziba mieści się przy ulicy Gajowej 99[1]. W październiku 2016 otrzymał status Krajowego Klastra Kluczowego (jeden z 16 w kraju, jedyny w województwie kujawsko-pomorskim)[2].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Bydgoski Klaster Przemysłowy jest instytucją zrzeszającą firmy działające w przemyśle narzędziowym i przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz szereg instytucji  wspierających (uczelnie, urzędy, instytucje finansowe itp.). Celem działalności Klastra jest integracja środowiska narzędziowców i przetwórców polimerów oraz reprezentacja ich interesów na zewnątrz, promocja branży w kraju i za granicą, wspieranie i promocja szeroko rozumianego szkolnictwa technicznego, działalność badawczo-rozwojowa oraz współpraca międzynarodowa[3].

Członkowie Klastra oferują wysokiej jakości formy wtryskowe i inne narzędzia do przetwórstwa tworzyw polimerowych, jak również zajmują się produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych mających zastosowanie w wielu sektorach gospodarki – m.in. branży samochodowej, medycznej, kosmetycznej, AGD, opakowaniowej i innych. Firmy należące do Klastra są również producentami barwników i modyfikatorów oraz dostawcami granulatów, maszyn, urządzeń, oprogramowań, a także świadczą usługi konfekcjonowania, magazynowania i recyklingu. W ten sposób tworzą łańcuch wartości i powiązań ugruntowujący ścisłą współpracę i pozwalający na realizację wspólnych działań na wielu płaszczyznach[4].

Polski sektor tworzyw sztucznych zawiera producentów i przetwórców tworzyw, producentów kompozytów i mieszanek oraz producentów maszyn służących do przetwórstwa tych tworzyw[5]. Sektor ten stanowi ważną gałąź gospodarki krajowej zarówno pod względem popytu, jak i produkcji[6] . Najliczniejszą grupę branży tworzywowej w Polsce stanowią przetwórcy tworzyw sztucznych, wśród których największe znaczenie mają producenci opakowań sztywnych i elastycznych, rur i profili (do zastosowań w budownictwie). Ponadto duże znaczenie mają również producenci kabli i folii. Choć wśród przetwórców przeważają firmy małe to jednak ta część branży tworzywowej rozwija się najszybciej, zwłaszcza w grupie wyrobów dla przemysłu opakowaniowego, samochodowego, sprzętu AGD i RTV[7].

Województwo kujawsko-pomorskie jest regionem o szczególnym zagęszczeniu firm z wyżej wymienionych branż – na jego terenie funkcjonuje ponad 900 podmiotów zajmujących się przetwórstwem polimerów (w samej Bydgoszczy 194) i około 60 narzędziowni[8]. Województwo charakteryzuje się szczególnie silnie rozwiniętą specjalizacją w zakresie produkcji przemysłowej. Za sektor o randze ponadregionalnej należy uznać produkcję wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych oraz produkcję metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem urządzeń i maszyn - dział PKD 22 i 25. Sektorami, w których specjalizują się firmy, będące członkami BKP, to w głównej mierze 22.2 - Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych oraz 25.73 - Produkcja narzędzi[9].

Biorąc pod uwagę kryterium produkcji sprzedanej przemysłu, przedmiotowa branża jest największą w Bydgoszczy oraz piątą w całym województwie. Blisko 10% osób zatrudnionych w przemyśle województwa pracuje w przemyśle narzędziowo-przetwórczym. Przyczyniło się to do wybrania branży narzędziowej i przetwórstwa tworzyw polimerowych jako jednej z tzw. inteligentnych specjalizacji regionu opartej na wartościach pn. zaawansowane materiały i narzędzia[10][11].

Szybki i dynamiczny rozwój umożliwia ścisła współpraca z ośrodkami naukowo-badawczymi będącymi członkami Klastra[12]. Ważną rolę odgrywa funkcjonujące przy Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, mające za zadanie stworzenie nowoczesnego systemu dystrybucji informacji o charakterze innowacyjnym dla potrzeb całego regionu kujawsko-pomorskiego, a także nawiązywanie i zacieśnianie powiązań między środowiskiem akademickim, a sektorem małych i średnich przedsiębiorstw. Zaplecze badawczo-rozwojowe zabezpiecza też nowocześnie wyposażone specjalistyczne laboratorium Zakładu Inżynierii Materiałowej i Przetwórstwa Tworzyw, które znajduje się w strukturze Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, a także laboratoria Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników oraz Politechniki Poznańskiej[13]. Wysoka jakość i kompleksowość świadczonych usług jest efektem zaawansowania technologicznego i innowacyjności Członków Klastra oraz bliskiej współpracy z jednostkami badawczymi. Dzięki temu firmy należące do Bydgoskiego Klastra Przemysłowego produkują dla największych światowych koncernów działających w różnorodnych branżach i dostarczają swoje wyroby na niemal wszystkie rynki europejskie.

Jednym z priorytetowych działań Klastra jest odpowiednie rozwinięcie obszaru kształcenia na każdym etapie edukacji. Szczególne znaczenie ma szkolnictwo zawodowe jako powiązane z potrzebami przedsiębiorstw oraz programami dydaktycznymi szkół wyższych. W zakresie szkolnictwa wyższego bardzo istotne jest zwiększenie liczby absolwentów kierunków ścisłych i technicznych oraz powiązanie systemu kształcenia z gospodarką poprzez zapewnienie odpowiedniej wiedzy, nawiązywanie i utrzymywanie współpracy pracowników szkół z firmami regionalnymi, włączenie do programu studiów staży i praktyk w przedsiębiorstwach[14].

Działalność klastrów w Polsce staje się coraz bardziej popularna, a same inicjatywy klastrowe zyskują wielu nowych zwolenników. Koncepcja klastrów jest jedną z kluczowych idei poprawy konkurencyjności i rozwoju gospodarczego w regionach, stanowi nowy sposób myślenia o kreowaniu konkurencyjności przedsiębiorstw. Jej istotą jest stymulowanie współpracy pomiędzy poszczególnymi podmiotami życia gospodarczego, przyśpieszenie procesów innowacyjnych, a przez to poprawa pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw funkcjonujących w Klastrze[15].

Do 2022 roku Bydgoski Klaster Przemysłowy stanie się klastrem o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i konkurencyjności międzynarodowej, co wpłynie na wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki w oparciu o intensyfikację współpracy, interakcji i przepływów wiedzy w ramach klastrów oraz wspieranie rozwoju strategicznych specjalizacji gospodarczych poprzez krajowe i regionalne klastry kluczowe[16].

Współpraca międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

Cele obowiązującej Strategii Rozwoju, możliwości jakie daje nawiązywanie kontaktów międzynarodowych oraz wsparcie ze środków zewnętrznych wpłynęły na rozwój współpracy na szczeblu międzynarodowym prowadzonej przez Bydgoski Klaster Przemysłowy. Klaster współpracuje z branżowymi klastrami ze Słowenii (GIZ GROZD Plasttehnika), Czech (Plastikarsky klastr), Niemiec (Cluster of Excellence MERGE), Słowacji (Slovensky Plastikarsky Klaster), Włoch (Assocomaplast) oraz Portugalii (Portugese Engineering and Tooling Cluster). Poprzez udział w projektach międzynarodowych Klaster nawiazuje kontakty i współpracuje z kolejnymi klastrami z całej Europy. Ponadto cały czas podejmowane są również działania mające na celu nawiązanie współpracy z kolejnymi klastrami z Węgier, Chorwacji, Danii, Rumuni i Belgii[17].

W skład działań mających na celu systematyczne rozwijanie współpracy z partnerami zagranicznymi wchodzą między innymi wspólne projekty (szkoleniowe, badawczo-rozwojowe, z zakresu internacjonalizacji), wyjazdy na międzynarodowe imprezy targowo-wystawiennicze, misje gospodarcze i wizyty studyjne oraz przyjmowanie zagranicznych delegacji[18].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Bydgoski Klaster Przemysłowy – Fundusz Powiązań Kooperacyjnych, klastry.tarr.org.pl [dostęp 2017-07-17] (pol.).
 2. http://www.bydgoszcz.pl/miasto/aktualnosci/aktualnosci-2016-pazdziernik/Bydgoski_Klaster_Przemys_owy_Krajowym_Klastrem_Kluczowym.aspx#1 dostęp 26-10-2016
 3. Strategia rozwoju Bydgoskiego Klastra Przemysłowego na lata 2014-2022, s. 76-79.
 4. Strategia rozwoju Bydgoskiego Klastra Przemysłowego na lata 2014-2022, s. 7-14.
 5. http://www.ifis.pl/sektory-gospodarki/sektor-tworzyw-sztucznych/, [data wejścia: 21.07.2017]
 6. http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska-w-czolowce-europy-pod-wzgledem-zuzycia,121,0,1804153.html, [data wejścia: 21.07.2017]
 7. http://www.log24.pl/artykuly/tendencje-w-produkcji-tworzyw-sztucznych,4689, [data wejścia: 21.07.2017]
 8. BDG-WO.6011.39.2016.5 zał. 2 Liczba podmiotów - Dane GUS za 2015 rok.
 9. Strategia rozwoju Bydgoskiego Klastra Przemysłowego na lata 2014-2022, s. 51-55.
 10. Strategia rozwoju Bydgoskiego Klastra Przemysłowego na lata 2014-2022, s.53.
 11. Piotr Wojciechowski, Grażyna Buczyńska, BYDGOSKI KLASTER PRZEMYSŁOWY- osiągnięcia, projekty, plany, Portal Innowacji, 16 grudnia 2013, [dostęp 2017-07-17]
 12. Marek Bieliński, Dariusz Sykutera, Bydgoski Klaster Przemysłowy wraz z naukowcami z UTP na Targach PLASTPOL 2012, "TS RAPORT" 2012 (66), www.wadim.com.pl, 9 października 2012 [dostęp 2017-07-17]
 13. Bydgoski Klaster Przemysłowy.
 14. Regionalna Strategia Innowacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Strategia na rzecz rozwoju inteligentnych specjalizacji, 2013, s. 28-35.
 15. T. Brudzicki, S. Szultka, Koncepcja Klastrów a konkurencyjność przedsiębiorstw, w Organizacja i Kierowanie, nr 4 (110), Warszawa, 2002, s.1.
 16. http://www.pi.gov.pl/klastry/chapter_95885.asp., [data wejścia: 21.07.2017]
 17. Strategia rozwoju Bydgoskiego Klastra Przemysłowego na lata 2014-2022, s. 21-22
 18. Strategia rozwoju Bydgoskiego Klastra Przemysłowego na lata 2014-2022, s. 79-83