Bydgoski Klaster Przemysłowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bydgoski Klaster Przemysłowy
Bydgoski Klaster Przemysłowy
Ilustracja
Siedziba BKP
Data założenia 2006
Lokalizacja Polska Polska
Siedziba ul. Mennica 6
85-112 Bydgoszcz
Numer KRS 0000289300
Prezes Katarzyna Meger
Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa lokalizacyjna Bydgoszczy
Bydgoski Klaster Przemysłowy
Bydgoski Klaster Przemysłowy
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Bydgoski Klaster Przemysłowy
Bydgoski Klaster Przemysłowy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bydgoski Klaster Przemysłowy
Bydgoski Klaster Przemysłowy
Ziemia53°07′20″N 17°59′45″E/53,122222 17,995833
Strona internetowa

Bydgoski Klaster Przemysłowy – jeden z najstarszych polskich klastrów, skupiający firmy z branży narzędziowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych, działający od 2006 roku. Główna siedziba mieści się przy ulicy Mennica 6[1]. W październiku 2016 otrzymał status Krajowego Klastra Kluczowego (jeden z 16 w kraju, jedyny w województwie kujawsko-pomorskim)[2].

Działalność[edytuj]

Bydgoski Klaster Przemysłowy jest instytucją zrzeszającą firmy działające w przemyśle narzędziowym i przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz szereg instytucji je wspierających (uczelnie, urzędy, instytucje finansowe itp.). Nadrzędnym celem jest stworzenie sieci wzajemnych powiązań, umożliwiających łatwiejsze funkcjonowanie firm i zwiększanie innowacyjności. Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych dostarcza produktów m.in. dla branży AGD, spożywczej, samochodowej, kosmetycznej, czy farmaceutycznej. Województwo kujawsko-pomorskie jest regionem o szczególnym zagęszczeniu firm z wyżej wymienionych branż – na jego terenie funkcjonuje blisko 900 podmiotów zajmujących się przetwórstwem tworzyw (w samej Bydgoszczy 180) i około 60 narzędziowni[3]. Biorąc pod uwagę kryterium produkcji sprzedanej przemysłu, przedmiotowa branża jest największą w Bydgoszczy oraz piątą w całym województwie. Blisko 10% osób zatrudnionych w przemyśle województwa pracuje w przemyśle narzędziowo-przetwórczym. Przyczyniło się to do wybrania branży narzędzia, formy wtryskowe i przetwórstwo tworzyw sztucznych jako jednej z tzw. inteligentnych specjalizacji regionu[4][5]. Szybki i dynamiczny rozwój umożliwia ścisła współpraca z ośrodkami naukowo-badawczymi będącymi członkami Klastra[6]. Ważną rolę odgrywa funkcjonujące przy Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, mające za zadanie stworzenie nowoczesnego systemu dystrybucji informacji o charakterze innowacyjnym dla potrzeb całego regionu kujawsko-pomorskiego, a także nawiązywanie i zacieśnianie powiązań między środowiskiem akademickim, a sektorem małych i średnich przedsiębiorstw. Zaplecze badawczo-rozwojowe zabezpiecza też nowocześnie wyposażone specjalistyczne laboratorium Zakładu Przetwórstwa i Recyklingu Tworzyw, które znajduje się w strukturze Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, a także laboratoria Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników oraz Politechniki Poznańskiej[7]. Do 2020 roku Bydgoski Klaster Przemysłowy ma stać się skuteczną i dynamiczną organizacją, współtworzącą korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorstw[8], przede wszystkim z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i produkcji narzędzi przy udziale i zaangażowaniu współpracujących ze sobą przedsiębiorców, jednostek naukowo-badawczych, instytucji otoczenia biznesu i władz lokalnych[9].

Współpraca międzynarodowa[edytuj]

Specyfika wsparcia w ramach europejskich funduszy, cele strategiczne obecnej perspektywy budżetowej oraz możliwości jakie niesie ze sobą nawiązywanie kontaktów ponadnarodowych wpłynęły na rozwój współpracy na szczeblu międzynarodowym prowadzonej przez Bydgoski Klaster Przemysłowy.

Klaster współpracuje z branżowymi klastrami ze Słowenii (GIZ GROZD Plasttehnika), Czech (Plastikarsky klastr), Niemiec (Cluster of Excellence MERGE), Słowacji (Slovensky Plastikarsky Klaster) oraz Portugalii (Portugese Engineering and Tooling Cluster). Podejmowane są również działania mające na celu nawiązanie współpracy z klastrami z Węgier, Chorwacji, Danii, Włoch i Belgii.

W skład działań mających na celu systematyczne rozwijanie współpracy z partnerami zagranicznymi wchodzą między innymi wspólne projekty (szkoleniowe, badawczo-rozwojowe, z zakresu internacjonalizacji), wyjazdy na międzynarodowe imprezy targowo-wystawiennicze, misje gospodarcze i wizyty studyjne oraz przyjmowanie zagranicznych delegacji.

Przypisy