Bystra (dopływ Białej Liptowskiej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Potok Bystra

Bystra (słow. Bystrá, Bystrý potok) – potok płynący Doliną Bystrą w słowackich Tatrach Zachodnich. Wypływa na wysokości 1837 m n.p.m. z Niżniego Stawu Bystrego, staw ten jednak często wysycha, wówczas źródła potoku znajdują się niżej (ok. 1795 m)[1]. Na wysokości 837 m uchodzi do Białej Liptowskiej w miejscowości Przybylina, obok przystanku autobusowego Pribylina Hrdovo i leśniczówki Hrdovo[1].

Potok ma duży spadek (średnio 20%) – wędrówce przez Dolinę Bystrą, która cały czas prowadzi wzdłuż jego koryta, towarzyszy huk potoku, który w górnej części tworzy liczne kaskady. W części dolnej Bystra przewala się przez zwały morenowe[2]. Szlak turystyczny kilka razy przekracza potok, miejscami ścieżka zalewana jest przez strumyki zasilające potok.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Szlak żółty – żółty szlak od Tatrzańskiej Drogi Młodości (nr 537) w miejscowości Pribylina Hrdovo przez Dolinę Bystrą na szczyt Bystrej. Czas przejścia: 4 h, ↓ 3 h
 Osobny artykuł: Potoki tatrzańskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  2. Józef Nyka: Tatry słowackie. Przewodnik. Wyd. II. Latchorzew: Wyd. Trawers, 1998. ISBN 83-901580-8-6.