Byszyce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Byszyce
Kościół w Byszycach
Kościół w Byszycach
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat wielicki
Gmina Wieliczka
Tablice rejestracyjne KWI
SIMC 0340150
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Byszyce
Byszyce
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Byszyce
Byszyce
Ziemia 49°55′24″N 20°00′46″E/49,923333 20,012778

Byszycewieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, w gminie Wieliczka.

Położenie[edytuj]

Pod względem geograficznym Byszyce znajdują się na Pogórzu Wielickim. Graniczą z Koźmicami Wielkimi, Gorzkowem, Czechówką, Sieprawiem, Łyczanką, Ochojnem i Rzeszotarami[1] . Części wsi: Dulany, Kopce.

Opis miejscowości[edytuj]

Na miejscu dzisiejszego kościoła z XIX w. znajdował się wiele lat temu cmentarz. W tym miejscu była wystawiona drewniana figura z wizerunkiem ukrzyżowanego Pana Jezusa[potrzebny przypis]. Figura ta jednak z czasem się zniszczyła. Zatem w roku 1868 członkowie gminy wraz z rada gminną, pod przewodnictwem ówczesnego wójta Józefa Jania i Mateusza Cholewy powzięli decyzje o budowie nowej figury. Byszyczanie poprzez dobrowolne datki wspomogli finansowo budowę. Tak powstała do dziś istniejąca kaplica[potrzebny przypis].

”... Mariusz Cholewa ofiarował 10 korcy wapnia, wszystek co trzeba było ułamał w darowiźnie Józef Cholewa i Stanisław Radecki – gospodarze gminy wszystko to zwieźli, za darmo kamienie, cegły i wszystko co tylko było potrzebne do roboty, wszelkie powiernicze były za darmo z gminy, a przy tym jeszcze i obcy pomagali w robocie…” Inni mieszkańcy fundowali wykonanie obrazów w ołtarzu(Najświętszej Maryi Panny), statui i figurki (św. Walentego i Józefa). Lichtarze ufundowała gmina a także służąca z dworu Marianna Branicka. Wszyscy mozolnie wykonane owoce swojej pracy (obrazy, obrusy, szkło czy dzwonki) stopniowo składali we wznoszącej się wówczas kaplicy. „Co się tyczy poświecenia kaplicy, to odbyło się z jak największą uroczystością za pozwoleniem J.M. ks. Kanonika Leopolda Perysiaka – obecnego proboszcza Wielickiego – przy tym poświęceniu celebrował J.M. ks. Wojciech Konieczny – obecni 2 księża i 2 kleryków”[potrzebny przypis]

Miejscowa straż pożarna została założona w 1926 roku[2].

Przypisy

  1. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  2. Historia OSP Byszyce