ByteDance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Buijing ByteDance Technology Co Ltd.
字节跳动
Ilustracja
Państwo  Chińska Republika Ludowa
Siedziba Pekin
Data założenia marzec 2012
Dane finansowe
Przychody 7,2 mld dolarów (2018)
brak współrzędnych
Strona internetowa

ByteDance, pełna nazwa Bejing ByteDance Technology Co Ltd.chińskie przedsiębiorstwo IT, działające w branży internetowej. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Pekinie[1]. Założone przez Zhanga Yiming w 2012 roku.

Podstawowym produktem ByteDance jest Toutiao, platforma treści w Chinach i na całym świecie. Toutiao zaczynał jako silnik rekomendacji i dopiero stopniowo zmienił się w platformę dostarczającą treści w różnych formatach, takich jak tekst, obrazy, posty z pytaniami i odpowiedziami, mikroblogi i filmy wideo. Toutiao oferuje użytkownikom spersonalizowane kanały informacyjne, które są zasilane przez algorytmy uczenia maszynowego. Kanały treści są aktualizowane na podstawie tego, czego maszyna dowiaduje się o preferencjach użytkownika w zakresie czytania.

ByteDance nabył muzyczny start-up Musical.ly i połączył go z TikTok w jedną aplikację pod nazwą TikTok. Przedsiębiorstwo nabyło również BuzzVideo i Vigo Video.

Od listopada 2018 r. ByteDance miało ponad 800 milionów aktywnych użytkowników dziennie (ponad 1 miliard skumulowanych użytkowników) na wszystkich swoich platformach. Spółka została wyceniona na 78 miliardów dolarów od listopada 2018 r. i jest uważana za jedną z najcenniejszych firm na świecie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Philip Spence, ByteDance Can’t Outrun Beijing’s Shadow, Foreign Policy [dostęp 2019-09-14] (ang.).
  2. Julie Steinberg and Liza Lin, Beijing Bytedance Technology Seeks to Raise $3 Billion Privately, „Wall Street Journal”, 7 sierpnia 2018, ISSN 0099-9660 [dostęp 2020-03-19] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]