C-walk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

C-walk, znany również jako Crip Walk – rodzaj poruszania się, chodu który utworzył się we wczesnych latach 70. w Compton, mieście w hrabstwie Los Angeles (często wspominanym w rapowych utworach). Był on wykonywany jedynie przez członków gangu "Crips"

Dopiero w późnych latach 90. został rozpowszechniony po raz pierwszy publicznie wykonał go raper Ice-Cube w 1988r na scenie podczas jednego ze swoich koncertów, a stał się bardzo popularny, gdy raper Xzibit w swoim teledysku "Get Your Walk On" zatańczył Crip Walk. Taniec ten można również zobaczyć w teledysku Snoop Dogga "Drop It Like It's Hot" oraz w niemal każdym teledysku z udziałem WC z Westside Connection, np. "The Streets".

Obecnie przekształcony w taniec, można wyróżnić trzy rodzaje tego stylu tanecznego.

  • Crip Walk - Powolne, dokładne ruchy. Mało widowiskowe. Używany tylko przez członków gangu Crips.
  • Clown Walk - Najpopularniejszy styl, ruchy szybkie i widowiskowe. Wiele osób dodaje do tego stylu swoje własne kroki czyniąc go wyjątkowym. Pojawia się Beatriding, czyli umiejętność akcentowania dźwięku werbli odpowiednimi krokami.
  • Crown Walk - Styl szybszy od cripa, ale wolniejszy od clowna. Najdokładniejszy ze wszystkich stylów. Nakłada się nacisk na styl.