C. Hartwig Gdynia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
C. Hartwig Gdynia
Państwo  Polska
Siedziba Gdynia
Adres 81-310 Gdynia
ul. Śląska 47
Data założenia 1 lipca 1858
Forma prawna Spółka akcyjna
Prezes Grzegorz Hinc
Nr KRS 0000024354
Położenie na mapie Gdyni
Mapa lokalizacyjna Gdyni
C. Hartwig Gdynia
C. Hartwig Gdynia
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
C. Hartwig Gdynia
C. Hartwig Gdynia
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
C. Hartwig Gdynia
C. Hartwig Gdynia
Ziemia54°31′18,1″N 18°32′40,3″E/54,521694 18,544528
Strona internetowa

C. Hartwig Gdynia S.A. – jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw spedycyjnych z tradycjami sięgającymi 1858 roku, oferujące rozwiązania z zakresu wszystkich obszarów spedycji międzynarodowej. Założycielem przedsiębiorstwa był Carl Hartwig[1].

W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przedsiębiorstwo działało w formie przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą Przedsiębiorstwo Spedycji Międzynarodowej „C. Hartwig” w Gdyni[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest świadczenie usług spedycyjnych i transportowych w zakresie obsługi międzynarodowych obrotów towarowych w kraju i za granicą, z uwzględnieniem wszystkich gałęzi transportu i kierunków geograficznych w eksporcie, imporcie i tranzycie.

Biuro Główne C. Hartwig Gdynia znajduje się w Gdyni. Obecność przedsiębiorstwa w tym mieście datuje się od 1926 roku, kiedy to rozpoczął działalność oddział morski przedsiębiorstwa.

Infrastrukturę C. Hartwig Gdynia S.A., oprócz biura głównego, tworzy sieć innych biur, magazynów i składów celnych, rozsianych na terenie całego kraju. Pozostałe biura przedsiębiorstwa mieszczą się w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach, a także – w formie zagranicznych spółek zależnych – w Nowym Jorku (Amerpol International, Inc.), Felixstowe (PSA Transport Ltd.) i Hamburgu (Poltrans Speditionsgesellschaft mbH)[3].

Od 2014 roku C. Hartwig Gdynia należy do grupy kapitałowej OT Logistics[4].

Przedsiębiorstwo jest członkiem organizacji: FIATA (International Federation of Freight Forwarders Associations), PISiL (Polskiej Izba Spedycji i Logistyki), KIGM (Krajowej Izby Gospodarki Morskiej), ZMPD (Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lata 1858-1918[edytuj | edytuj kod]

1 lipca 1858 roku Carl Hartwig, obywatel Wielkiego Księstwa Poznańskiego i mieszkaniec Poznania, założył niewielką garbarnię. Dzięki dynamicznemu rozwojowi gospodarczemu regionu i powstającym nowym potrzebom, garbarnia wkrótce przekształciła się w firmę obsługującą targi i wystawy. Postępujący w kolejnych latach rozwój rolnictwa, przemysłu i handlu wywołał zapotrzebowanie na usługi transportowe. Poszukiwani stali się specjaliści od przepisów i zwyczajów transportowych, taryf przewozowych i celnych oraz towaroznawstwa. Carl Hartwig postanowił wyjść naprzeciw tym potrzebom. Firma spedycyjna C. Hartwig współpracowała wkrótce z towarzystwami kolejowymi, zajmując się dowozem i odbiorem towarów ze stacji. Świadczyła też usługi  pakowania oraz składowania towarów, dostaw materiałów budowlanych i opałowych oraz specjalizowała się w przeprowadzkach. Uruchomienie w Poznaniu jarmarków wełny owczej, sprawiło, że C. Hartwig włączył się w ich organizację. Łączyło się to m.in. z przewozem i składowaniem wełny w specjalnie wybudowanych magazynach.

18 października 1879r., po 21 latach prowadzenia firmy, Carl Hartwig zmarł. Przedsiębiorstwo przejęła wdowa po nim i prowadziła je przy udziale prokurentów: Augusta Dittricha i Edwarda Hampla, którzy z czasem stali się właścicielami firmy.

W grudniu 1918r. władze polskie nabyły przedsiębiorstwo od A. Dittrich’a i 1 stycznia 1919r. do rejestru handlowego wpisano spółkę akcyjną o nazwie: „Dom Handlowo-Ekspedycyjny Aktiengesellschaft Spedition und Lagergeschafte ferner der Handel mit Waren und die Fortfuhrung der Geschafte der Firma C. Hartwig in Posen”. W następnych latach otwarto oddziały w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Lwowie. Firma miała swoje punkty także w Austrii i w Niemczech, a swoich przedstawicieli posiadała prawie we wszystkich krajach Europy.

Lata 1918-1945[edytuj | edytuj kod]

Odzyskanie przez Polskę dostępu do morza w 1918r. stworzyło nowe perspektywy przez polskim handlem zagranicznym. Aby to wykorzystać, C. Hartwig powołał w 1919r. oddział w Gdańsku. Natomiast dynamiczna rozbudowa portu w Gdyni sprawiła, że 15 listopada 1926r. spółka otworzyła tam swój oddział. Już po trzech latach, firma obsługiwała 11% polskiego handlu zagranicznego, świadcząc jednocześnie usługi maklerskie.

Od 1930r. nastąpiła pierwsza przerwa w funkcjonowaniu gdyńskiego biura, którą zakończyło wznowienie działalności 1 stycznia 1936r. Jego dyrektorem został najpierw Marcjan Bielecki, a od 1938r. do wybuchu II Wojny Światowej, kierował nim Bolesław Romański. Siedziba firmy początkowo mieściła się przy ul. Abrahama 2, później przy ul. Węglowej 28. Domeną oddziału w dalszym ciągu pozostawała spedycja portowo-morska. W latach 1936-1938 obsłużono około 49% ładunków polskiego handlu zagranicznego, a głównymi ładunkami były: masło, cynk, żelazo, celuloza- w eksporcie oraz bawełna, nawozy sztuczne, srebro, juta, kakao, herbata, kawa i kauczuk – w imporcie. Dalszy rozwój firmy przerwała wojna.

14 lutego 1945r. Antoni Weselik, długoletni pracownik przedsiębiorstwa, zgłosił w poznańskim urzędzie wojewódzkim spółkę pod dawną nazwą „C. Hartwig S.A. Oddział w Poznaniu”.

Lata 1945-2002[edytuj | edytuj kod]

Upaństwowiona firma reaktywowała działalność 15 maja 1945r. i na przełomie maja i czerwca 1945r. była już ponownie obecna w Gdyni, prowadząc działalność spedycyjną (obejmującą również teren portu gdańskiego). Jej dyrektorem został Zbigniew Próchnicki, uchwałą Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (od 1 stycznia 1950r.) C. Hartwig stał się jedynym przedsiębiorstwem spedycji międzynarodowej (spedycję krajową przejęła Państwowa Komisja samochodowa). Zarząd spółki przeniesiono do Warszawy oraz powołano Dyrekcję Morską, na której czele stanął Stanisław Kogutowski.

W lata 60-tych, C.Hartwig współdziałał z gdyńskim portem w zakresie wdrażania konteneryzacji. W lipcu 1965r. gdyński oddział zorganizował pierwsze dostawy mięsa w 20’ kontenerach chłodniczych do Wielkiej Brytanii, a w roku 1968 Ministerstwo Handlu Zagranicznego, zakupiło z inicjatywy C. Hartwig, pierwszych 100 kontenerów, które przekazano PLO. Znaczenie Spółki w rozwoju przewozów kontenerowych znalazło potwierdzenie w decyzji MHZ, który w 1971r. wyznaczył , już C. Hartwig Gdynia, jako głównego spedytora międzynarodowego w zakresie przewozów kontenerowych.

Od 1969r. zaczęto rozważać likwidację C. Hartwig jako spółki akcyjnej. Ostatecznie jej rozwiązanie nastąpiło 24 marca 1969r. a od stycznia 1970r. powołano pięć samodzielnych przedsiębiorstw państwowych, o nazwie „Przedsiębiorstwo Spedycji Międzynarodowej C. Hartwig”, gdzie C. Hartwig Gdynia zajął wiodąca pozycję w obsłudze ładunków handlu zagranicznego drogą morską.

Współczesny etap rozwoju firmy rozpoczął się 1 lipca 1995r. wraz z przekształceniem C. Hartwig Gdynia S.A. w jednoosobowa spółkę skarbu państwa. Zaledwie kilka miesięcy później C. Hartwig Gdynia, jako pierwszy z grupy Hartwig, stał się prywatną spółką akcyjną. Od tego momentu rozpoczął się nowy etap w historii C. Hartwig Gdynia S.A. nierozerwalnie związany z dynamicznym rozwojem firmy i jej działalności na rynku międzynarodowym.

Lata 2002-2018[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku po etapie restrukturyzacji i zmian organizacyjnych mających na celu dostosowanie się do nowych warunków rynkowych, C. Hartwig Gdynia przejmuje C.Hartwig Gdańsk. Nawiązywanie strategicznych aliansów i rozbudowywanie sieci powiazań międzynarodowych wprowadza przedsiębiorstwo na rynek globalny. W 2014 roku spółka stała się częścią silnej polskiej grupy OT Logistics. W 2015 zmieniała siedzibę z ul. Derdowskiego 7 na ul. Śląską 47 w Gdyni. W 2018 połączyła się ze spółką Sealand Logistics.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Małgorzata Dygas, Perły Perełki Rzeczypospolitej, wyd. Volumen Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2019, ​ISBN 978-83-64708-63-3​.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. C.Hartwig - serwis korporacyjny - Historia [dostęp: 8.10.2016]
  2. Dz.U. z 1983 r. nr 9, poz. 47
  3. C.Hartwig - serwis korporacyjny - Grupa C. Hartwig Gdynia S.A.[dostęp: 8.10.2016]
  4. A. Witczak OT Logistics finalizuje zakup akcji C.Hartwig [dostęp: 8.09.2015]