C/EBIT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

C/EBIT, cena do zysku operacyjnego – relacja obecnej bieżącej ceny jednej akcji i zysku operacyjnego (EBIT, Earnings Before Interest and Tax) przypadającego na jedną akcję, która określa jaki procent bieżącej ceny akcji stanowi zysk przed odsetkami i opodatkowaniem. Można przyjąć, że EBIT odpowiada zyskowi operacyjnemu.

Wykorzystanie zysku operacyjnego pozwala na zbadanie efektywności (rentowności) działania spółki na rynku. Zysk operacyjny nie jest zależny od stosunku kapitałów własnych i obcych zaś zdarzenia jednorazowe nie mają wpływu na ten wskaźnik.

Wskaźnik ten powinien być porównywany razem ze wskaźnikami spółek z tego samego sektora[1]. Ponadto jest zalecane używanie tego wskaźnika dla spółek na wczesnym etapie rozwoju (gdy wartość zysku jest nieznaczna) oraz dla spółek, które cyklicznie ponoszą straty/zyski (zysk operacyjny jest bardziej stabilny)[2].

Przykład[edytuj | edytuj kod]

Aby wyliczyć EBIT na jedną akcję, potrzebujemy roczny EBIT (wypracowany przez okres 4 kwartałów), następnie dzielimy go przez średnią ważoną liczbę akcji znajdujących się w tym okresie w obrocie.

Spółka wypracowała w przeciągu roku EBIT wielkości 400 tys. zł. Kapitał zakładowy dzieli się na 500 tys. akcji emitowanych przez pół roku. Spółka postanawia wyemitować nową serię akcji w liczbie 100 tys. od kolejnej połowy roku.

Średnia ważona liczba akcji wynosi:

EBIT wynosi zatem na jedną akcje:

Przyjmując, że jedna akcja kosztuje 5 zł, jej C/EBIT wynosi:

, czyli roczny zysk operacyjny przeliczony na jedną akcję stanowi 7% bieżącej ceny akcji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Witczak: Podstawowe wskaźniki wyceny przedsiębiorstwa. www.finweb.pl. [dostęp 2015-12-24].
  2. Pokonać Rynek - portal finansowy: C/Zo - Cena do zysku operacyjnego. www.pokonac-rynek.pl. [dostęp 2015-12-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • W. Bień: Ocena efektywności finansowej spółek kapitałowych. Warszawa: Difin, 2005. ISBN 83-7251-534-4.