CA Paulistano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
CA Paulistano
Pełna nazwa Club Athletico Paulistano
Data założenia 29 grudnia 1900
Data rozwiązania 1930
Państwo  Brazylia
Stadion Velódromo (1900–1915), Jardim América (1915–1930)
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Club Athletico Paulistano był brazylijskim klubem piłkarskim z siedzibą w São Paulo. Klub działał w latach 1900-1930.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub Club Athletico Paulistano założony został 29 grudnia 1900 w São Paulo. Został założony przez młodzież po obejrzeniu meczu pomiędzy Internacionalem São Paulo i Mackenzie College São Paulo. Paulistano swój pierwszy mecz rozegrało 3 maja 1902 przeciwko São Paulo Athletic Club.

W 1905 gdy Paulistano zdobyło swoje pierwsze mistrzostwo stanu São Paulo - Campeonato Paulista, w klubie doszło do kryzysu, gdy 1 listopada po meczu z São Paulo Athletic Club, kapitan Paulistano Jorge Mesquita wraz z kilkoma piłkarzami opuścił klub i dołączył do AA das Palmeiras São Paulo. 2 września 1910 Paulistano rozegrało swój pierwszy mecz z zagranicznym klubem, angielskim Corinthians F.C., dotkliwie przegrywając 0-5.

Najlepszym okresem w historii Paulistano były lata 1913-1929, kiedy to zdobyło dziewięć tytułów mistrza stanu São Paulo. W 1918 Paulistano pokonując Fluminense Rio de Janeiro zdobyło Taça Ioduran. W latach dwudziestych klub nie zgodził się na profesjonalizację i rozwiązał sekcję piłkarską. Członkowie Paulistano wraz z członkami AA das Palmeiras São Paulo powołali nowy klub São Paulo da Floresta, który w 1935 został przekształcony w São Paulo FC.

Do najwybitniejszych piłkarzy Paulistano należeli Arthur Friedenreich oraz pierwszy kapitan i selekcjoner reprezentacji Brazylii Rubens Salles.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Reprezentanci Brazylii w klubie[edytuj | edytuj kod]

 

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Do chwili obecnej działa sekcja koszykarska Paulistano.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]