CDP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy przedsiębiorstwa. Zobacz też: skrót CDP.
CDP
Ilustracja
Państwo  Polska
Siedziba Polska Warszawa, ul. Jagiellońska 88
Data założenia 1994
Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Udziałowcy Michał Gembicki
Robert Wesołowski
Nr KRS 0000032579
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 10 075 500 zł[1]
brak współrzędnych
Strona internetowa

CDP Sp. z o.o. (do 12 kwietnia 2017 r. cdp.pl Sp. z o.o., do 21 września 2012 CD Projekt Sp. z o.o.) – polski wydawca i dystrybutor gier komputerowych, który w swej ponad dwudziestoletniej historii prowadził również dystrybucję filmów, e-booków, audiobooków, książek i gier karcianych. Spółka jest m.in. polskim dystrybutorem marki Wiedźmin, Diablo, World of Warcraft i Call Of Duty.

Przedsiębiorstwo zostało założone w maju 1994 przez Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego. Od początku swojej działalności zajmowało się dystrybucją na polskim rynku oprogramowania na płytach CD-ROM.

Jest dystrybutorem między innymi tytułów Blizzard Entertainment, CD Projekt, Activision, THQ Nordic, Focus Home Interactive, Giants Software. Od 1994 roku do dnia dzisiejszego CDP zlokalizował przeszło 200 gier[1]. Firma 10 września 2012 poinformowała o zmianie swojej nazwy z „CD Projekt” na „cdp.pl”, uruchamiając jednocześnie pod tym adresem sklep internetowy zajmujący się sprzedażą cyfrowych wersji gier, a także e-booków i e-komiksów[2]. W styczniu 2015 r. uruchomiła nową wersję platformy e-Commerce, oferującą ponad 40 tys. produktów fizycznych i cyfrowych w sześciu kategoriach: książki, gry, muzyka, filmy, sprzęt i produkty z segmentu hobby[3].

W listopadzie 2014 roku miał miejsce wykup menadżerski spółki. Członkowie zarządu Michał Gembicki i Robert Wesołowski wykupili od CD Projekt pakiet kontrolny, a CDP stała się samodzielną spółką[4]. W czerwcu 2016 r. CDP powiadomiło o utworzeniu nowej marki Klabater, która będzie odpowiedzialna za wydawanie gier niezależnych na globalnym rynku[5]. W marcu 2017 r. została sprzedana część składników majątku CDP w tym platforma e-commerce cdp.pl, nabywcą została firma z grupy kapitałowej Merlin Group S.A[6].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Oryginalne logo CD Projektu
Pierwsze logo cdp.pl
Drugie logo cdp.pl

W początkowym okresie działalności CDP (wtedy CD Projekt) sprowadzał oprogramowanie od dystrybutorów ze Stanów Zjednoczonych, niedługo później nawiązał kontakty handlowe z producentami gier. W ciągu trzech pierwszych lat swojego istnienia został dystrybutorem firm Acclaim, American Laser Games, Blizzard, Blue Byte, Interplay i Psygnosis. Firma zaczęła wydawać programy z instrukcjami i pudełkami w języku polskim, następnie rozpoczęto prace nad pełnymi tłumaczeniami gier. Przełomowe okazało się wydanie w maju 1999 roku gry Baldur's Gate; do prac przy podkładaniu głosów w polskiej wersji firma zatrudniła kilku znanych aktorów, m.in. Piotra Fronczewskiego i Wiktora Zborowskiego[7]. Całkowita sprzedaż tytułu przekroczyła 100 tys. egzemplarzy[7].

W 1998 roku firma zaczęła wydawanie serii Strefa Niskich Cen (Nowa eXtra Klasyka, Platynowa Kolekcja czy eXtra Gra). W latach 1999-2000 w ofercie firmy pojawiły się m.in. gry Diablo II, Baldur’s Gate II: Cienie Amn i Colin McRae Rally. W kolejnych latach CD Projektowi udało się pozyskać oferty na nowe gry zachodnich wydawców, dzięki czemu stał się dystrybutorem tytułów takich potentatów jak Atari, Konami, Disney, Microsoft, Sega i Vivendi.

W 2002 roku CD Projekt nawiązał współpracę z firmą Disney. W międzyczasie rozpoczęto dystrybucję na zasadzie wyłączności gier Ubisoftu na konsole PlayStation i PlayStation 2. W lutym tego roku firma uruchomiła nową jednostkę – CD Projekt Red, zajmującą się tworzeniem gier komputerowych na PC. Pierwszą ich grą jest Wiedźmin, oparty na scenariuszu powstałym na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. W marcu 2005 zespół CD Projekt Red składał się z 31 osób. 1 lipca 2002 roku firma otworzyła biuro w Pradze.

W 2004 roku CD Projekt nawiązał współpracę z firmami Sega i THQ stając się wyłącznym dystrybutorem gier tych firm. W wyniku umowy z firmą Microsoft, CD Projekt został dystrybutorem w Polsce konsoli Xbox 360.

6 października 2005 firma uruchomiła własny portal o grach o nazwie gram.pl. W ramach wortalu udostępniona została m.in. usługa „dożywotniej gwarancji” gier komputerowych – zniszczone nośniki podlegają wymianie, pod warunkiem uiszczenia opłaty manipulacyjnej. Gwarancja obejmuje cykl życia produktu (gry) i wygasa wraz z jego zniknięciem z rynku (nie ma tu znaczenia wydanie, CD Projekt wymienia nośniki dopóki prowadzi sprzedaż produktu w jakiejkolwiek serii czy reedycji).

1 lutego 2008 gram.pl stało się spółką niezależną od CD Projektu. 18 lutego tego roku firma stała się większościowym udziałowcem w Metropolis Software, studiu odpowiedzialnym m.in. za trylogię Gorky. Kolejną grą wydaną przez oby dwie firmy miała być gra They, obecnie ten projekt zawieszono. W tym samym roku, spółkę przekształcono w holding CDP Investment a oddział wydający gry stał jego główną częścią.

25 stycznia 2011 nastąpiła zmiana właściciela spółki CD Projekt w rejestrze sądowym. Oznacza to, że CDP Investment zastąpiony został przez Optimus[8]. 17 listopada 2011 podczas konferencji dla inwestorów firma ogłosiła, że wejdzie na rynek dystrybucji filmów kinowych. Pierwsza premiera zapowiedziana została na 2012 rok[9].

W lutym 2014 roku firma poinformowała o podpisaniu umowy dystrybucyjnej z Warner Bros. Home Entertainment[10].

W listopadzie 2014 roku CD Projekt sprzedał pakiet kontrolny spółce CDP, która tym samym uniezależniła się od grupy kapitałowej[4], a nowymi właścicielami zostali jej wieloletni pracownicy Robert Wesołowski i Michał Gembicki. Na początku 2015 r. CDP otworzył nowoczesną platformę e-Commerce cdp.pl z rozszerzoną ofertą produktową.

Charakterystyka spółki[edytuj | edytuj kod]

Od 2003 przedsiębiorstwo corocznie umieszczane było na liście Gazel Biznesu – prowadzonym przez Puls Biznesu rankingu małych i średnich polskich firm – zajmując tam pozycje od 167. (w 2003) do 1388. (2004). W 2007 uplasowało się 462. miejscu[11].

Obecnie CDP to ponad 50-osobowy zespół, złożony ze specjalistów z dziedzin zarządzania, finansów, marketingu, sprzedaży, logistyki oraz DTP.

Serie wydawnicze[edytuj | edytuj kod]

W 1998 roku firma zaczęła wydawanie serii Strefa Niskich Cen, w ramach której cena detaliczna niektórych gier wynosiła 39 zł. Gry w serii Fajna Cena: Złota Kolekcja, Platynowa Kolekcja, Fajna Cena, eXtra Gra, eXtra Klasyka neXt, eXtra Klasyka: XK Hit, XK Gold, XK Dodatek, TopSeller, Disney Edukacja, Disney Klasyka, Disney Magiczna Kolekcja i Twój Prymus.

 • Złota Kolekcja – specjalne wydanie najlepszych gier komputerowych z oficjalnymi dodatkami
 • Platynowa Kolekcja – seria gier komputerowych, które zdobyły uznanie i rzesze fanów na całym świecie
 • TopSeller – seria pośrednicząca między PK a XK
 • eXtra Klasyka: XK Dodatek – dodatki do gier z serii XK Hit
 • eXtra Gra – miesięcznik skierowany do graczy komputerowych. Pismo zawiera, oprócz prezentacji i opisów najnowszych gier, które pokazują się na rynku, również pełną komercyjną wersję gry komputerowej dokładanej do całego nakładu
 • $upercena – tanie gry w trzech kategoriach tematycznych
 • Grywalność ponad wszystko – najlepsze gry niezależne dostępne na rynku w atrakcyjnej cenie[12].
 • Gamebook – Kompletne kolekcje gier z dołączoną książką, zawierającą historię tytułów, porady, ciekawostki oraz publicystykę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Krajowy Rejestr Sądowy.
 2. CD Projekt zmienia się w CDP.pl i stawia na cyfrowe gry. Gazeta Wyborcza. [dostęp 2012-10-12].
 3. CDP.pl otwiera nowy serwis. Chcą być więksi niż empik.com i MERLIN.. biz tok.pl. [dostęp 2015-01-29].
 4. a b Daniel Kłosiński: CD Projekt sprzedaje Cdp.pl - firmę przejmują menedżerowie. Eurogamer.pl. [dostęp 2014-12-19].
 5. CDP.pl chce być globalnym wydawcą gier, „Parkiet” [dostęp 2017-04-13].
 6. To już oficjalne. Zmartwychwstały Merlin przejął e-sklep CDP.pl, „Business Insider”, 3 marca 2017 [dostęp 2017-04-13] (pol.).
 7. a b Wojciech Chmielarz: Lokalny biznes w globalu (pol.). W: pb.pl [on-line]. Bonnier Business (Polska) sp. z o.o., 2007-02-07. [dostęp 2008-08-24].
 8. XV. WPISY DO KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO (pol.). internetowy Monitor Sądowy i Gospodarczy, 2011-02-09. [dostęp 2011-02-17].
 9. CD Projekt wchodzi na rynek dystrybucji kinowej (pol.). Wirtualne Media.
 10. Premiera Grawitacji za 9,99 zł oraz inne filmy Warner Bros. Home Entertainment w cdp.pl! (pol.). blog.cdp.pl, 2014-02-21. [dostęp 2014-02-21].
 11. CD Projekt Sp. z o.o. (pol.). Bonnier Business Press.
 12. „GRYWALNOŚĆ ponad wszystko” – nowa seria wydawnicza CD PROJEKT!, cdprojekt.com, 5 sierpnia 2011 [dostęp 2016-09-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]