CDS Vida

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vida
Pełna nazwa Club Deportivo y Social Vida
Przydomek Cocoteros (Kokosy),
Venados (Jelenie),
Rojos (Czerwoni)
Barwy czerwone
Data założenia 14 października 1940,
jako Club Salvavida
Debiut w najwyższej lidze 18 lipca 1965
Vida 4–1 Motagua
Liga Liga Nacional de Honduras
Adres Calle 7, Barrio La Isla,
La Ceiba, Atlántida
Stadion Estadio Ceibeño
Właściciel Dip Shipping Co.
Prezes Honduras Carla Dip
Trener Honduras Elvin López
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Club Deportivo y Social Vidahonduraski klub piłkarski z siedzibą w mieście La Ceiba, w departamencie Atlántida. Obecnie występuje na pierwszym szczeblu rozgrywek – Liga Nacional de Honduras. Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Ceibeño.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Krajowe[edytuj | edytuj kod]

mistrzostwo (2): 1981, 1983
wicemistrzostwo (3): 1972, 1984, 1985

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub został założony 14 października 1940 przez entuzjastów futbolu Gregorio Ramosa, José Lamelasa i Valentína Vásqueza. Początkowo nosił nazwę Club Salvavida, pochodzącą od nazwisk właścicieli firmy sponsorującej zespół, browaru Cervecería Hondureña – włoskich imigrantów Salvadora Vaccaro i Vicente D'Antoniego. Zespół zaczął formalnie funkcjonować, gdy Ramos wystąpił z zarządu lokalnej drużyny CD Atlántida, aby założyć własną ekipę. Klub początkowo występował w lokalnych amatorskich rozgrywkach Liga Mayor Dionisio de Herrera, natomiast jego członkami byli głównie pracownicy kierowanej przez Gregorio Ramosa firmy Lavandería Ramos. Jako pierwszy prezydent klubu wspierał on drużynę, finansując podstawowe potrzeby. We wczesnych latach 50. zespół zmienił status na półprofesjonalny, zaś składał się głównie ze studentów lokalnej szkoły wyższej Instituto Manuel Bonilla oraz byłych piłkarzy biurokratycznej ekipy CD Diablos Negros.

Obiektem treningowym klubu przez kilkanaście pierwszych lat jego działalności było małe miejskie boisko należące do Standard Fruit Company – przedsiębiorstwa zajmującego się eksportem bananów na rynek amerykański. Drużyna dołączyła w międzyczasie do ogólnokrajowych amatorskich rozgrywek Liga Amateur de Honduras, w których zwyciężyła w sezonie 1961/1962. Dzięki temu w 1963 roku jako drugi honduraski zespół (po CD Olimpia) wziął udział w Pucharze Mistrzów CONCACAF, odpadając z niego jednak już w pierwszej rundzie. Bezpośrednio po tym sukcesie zmieniono nazwę zespołu na stosowaną do tej pory Club Deportivo y Social Vida, na cześć przyjaciółki Gregorio Ramosa – Vidy Code de Castañeda. Przyczyną zmiany był nałożony przez Cervecería Hondureña zakaz posługiwania się nazwą Salvavida (będącą również nazwą jednego z produktów tego browaru). Prezesem drużyny została wówczas Flor de María Coello, nazywana często "królową zespołu".

W 1965 roku ekipa Vidy dołączyła do nowo powstałej profesjonalnej ligi honduraskiej – Liga Nacional de Fútbol Profesional de Honduras. Zadebiutowała w niej 18 lipca 1965 w wygranym 4:1 spotkaniu z CD Motagua po golach Morrisa Gardena, Cristóbala Brooksa (2) i Jesúsa Blanco. Przez pierwsze kilkanaście lat zespół niezmiennie plasował się w czołówce tabeli, a pierwszy namacalny sukces na szczeblu krajowym odniósł w sezonie 1971/1972, kiedy to zanotował wicemistrzostwo Hondurasu. Największe czasy świetności klubu przypadają na lata 1981–1985; w 1981 roku prowadzony przez trenera Roberto Gonzáleza Ortegę zespół pokonał w dwumeczu finałowym Atlético Morazán (3:1, 1:0), zdobywając pierwsze w historii klubu mistrzostwo Hondurasu. Sukces ten powtórzył również dwa lata później, w 1982 roku, tym razem pod wodzą szkoleniowca Gonzalo Zelayi. Niedługo potem zawodnicy Vidy jeszcze dwukrotnie – w 1984 i 1985 roku – wywalczyli tytuły wicemistrza kraju.

Członkami zespołu Vidy z obfitego w sukcesy okresu pierwszej połowy lat 80. byli zawodnicy tacy jak Adolfo "Gorcha" Collins, Alberto "Campeón" Amaya, Enrique "Palanca" Mendoza, Cipriano Dueñas, Carlos Alvarado (najlepszy strzelec w dziejach klubu) oraz Roberto “Macho” Figueroa, uważany za najwybitniejszego gracza w historii klubu. W późniejszym czasie ekipa nie potrafiła jednak nawiązać do tych osiągnięć, zyskując status ligowego średniaka i mimo nieprzerwanej gry na najwyższym szczeblu rozgrywek nie zanotowała żadnego sukcesu zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.

Obecny skład[edytuj | edytuj kod]

Stan na 1 września 2015.

Nr Poz. Piłkarz
BR Honduras Ricardo Canales
BR Honduras Orlin Vallecillo
OB Honduras José Francisco Arévalo
OB Argentyna Leonardo Domínguez
OB Honduras Rodolfo Espinal
OB Honduras Brayan García
OB Honduras Norberto Martínez
OB Honduras Secundino Martínez
OB Honduras Chestyn Onofre
PO Honduras Marvin Bernárdez
PO Honduras Jesús Canales
PO Honduras Sony Fernández
PO Honduras Brayan Figueroa
PO Honduras Miguel Flores
PO Honduras Norberto García
Nr Poz. Piłkarz
PO Honduras Kevin Maradiaga
PO Honduras Douglas Martínez
PO Honduras Michael Montero
PO Honduras Bryan Moya
PO Honduras Michael Osorio
PO Honduras José Sánchez
PO Honduras Raúl Santos
PO Honduras Elder Torres
PO Kolumbia Jackson Valoy
NA Honduras Darian Álvarez
NA Brazylia Ronaldo Barbosa
NA Argentyna Leandro Guaita
NA Honduras Franco Güity
NA Honduras Sholbin Martínez
NA Honduras Carlos Valle

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]