CDU/CSU

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sala posiedzeń grupy parlamentarnej CDU/CSU w Bundestagu

CDU/CSU to frakcja parlamentarna działająca w niemieckim parlamencie od 12 września 1949 roku[1], zwana powszechnie Unią. Łączy na szczeblu ogólnokrajowym dwie partie niemieckie – działającą na terenie całych Niemiec z wyjątkiem obszaru BawariiCDU, oraz bliźniaczą CSU, której obszar działania ogranicza się wyłącznie do terenu Bawarii.

CDU/CSU powstała na podstawie porozumienia międzypartyjnego zwanego Fraktionsvertrag. Młodzieżówka jest wspólna dla obu ugrupowań. Jest to Junge Union. W sprawach wagi państwowej i ogólnopaństwowych wyborów CDU i CSU ściśle ze sobą współpracują i wzajemnie koordynują poczynania, jednak pozostają prawnie i organizacyjnie oddzielnymi partiami. Frakcja wystawia wspólnego kandydata na kanclerza. Różnice pomiędzy CDU oraz bardziej konserwatywną i eurosceptyczną CSU czasem doprowadzają do spięć. Najpoważniejsze miało miejsce w 1976 roku, kiedy to CSU pod przywództwem Franza Josefa Straußa zakończyło sojusz z CDU podczas konferencji partyjnej w Wilbad Kreuth. Decyzja ta została wkrótce potem zmieniona, zaraz po tym jak CDU zagroziła desygnowaniem kandydatów konkurencyjnych względem CSU w Bawarii.

Relacje pomiędzy CDU a CSU są historycznie paralelne do dawnych niemieckich partii chadeckich – katolickiej Partii Centrum i Bawarskiej Partii Ludowej jako jej lokalnego wariantu.

Przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]