CHR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Contemporary hit radio (CHR) (z ang. „radio ze współczesnymi przebojami”) (występuje też pod nazwą top 40) – radiowy format muzyczny stosowany przez stacje radiowe, koncentrujący się na prezentowaniu słuchaczom nowej, współczesnej muzyki rozrywkowej z różnych gatunków muzycznych. Terminu contemporary hits radio po raz pierwszy użyto na łamach magazynu muzycznego „Radio & Records” na początku lat 80. Ponieważ radiostacje w tym okresie zaczęły się formatować, a każdy z formatów w swoich ramach prezentował tylko wybrane gatunki muzyczne, rozgłośnie grające nowe przeboje bez względu na gatunek muzyczny nazwano CHR.

Stacje CHR odgrywają jedną z głównych ról przy kreowaniu trendów muzycznych. Częsta emisja wybranych piosenek pozwala w dość krótkim czasie uczynić je bardzo popularnymi, opracowywane zaś we współpracy z wytwórniami muzycznymi playlisty zawierają zwykle „sprawdzone rozwiązania”, co prowadzi do ujednolicenia oferty muzycznej i braku możliwości przebicia się artystom tworzącym muzykę odbiegającą od obowiązujących schematów.

Odmiany[edytuj | edytuj kod]

  • CHR/pop (znany też jako mainstream CHR) – to najpopularniejsza odmiana formatu CHR. Podanie CHR bez określenia o którą odmianę chodzi oznacza, że mowa jest o CHR/pop. CHR prezentuje nowe piosenki w gatunkach pop, urban, alternative i rock, czasami też utwory country (tzw. crossovery). CHR/pop jest następcą formatu top 40, sięgającego korzeniami lat 50. XX wieku.
  • CHR/urban lub CHR/rhythmic – skupia się głównie na nowych piosenkach z gatunku hip-hop i R&B. W odróżnieniu od formatu urban contemporary, często przenika się z formatem CHR/pop prezentując utwory pop i taneczne w klimacie R&B.
  • Adult CHR – to zazwyczaj hybryda formatów CHR/pop i hot AC. W odróżnieniu od hot AC stacje adult CHR grają więcej nowej muzyki rhytmic czy dance, jednakże nie wpuszczają na antenę ciężkich odmian hip-hopu.
  • CHR/rock – stacje w tym formacie grają podobnie jak CHR/pop, jednakże do swojego repertuaru włączają nowe, popularne nagrania z gatunków modern rock i modern AC.
  • CHR/'80s – to format przeplatający nowe piosenki przebojami z lat 80. XX wieku.

Wyróżnia się także etniczne wariacje, takie jak CHR/español (grające latynoski pop) czy CHT/tejano (z muzyką teksańską i tex-mex) popularne w Teksasie, Kalifornii i Meksyku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Format powstał w Stanach Zjednoczonych w odpowiedzi na masowy odpływ audytorium z radia do telewizji. Spadek słuchalności wywołał odpływ sponsorów. Ponieważ konkurowanie z nowym medium wizualnym było niemożliwe, powstała potrzeba wprowadzenia czegoś, czego telewizja jeszcze nie miała.

Koncepcja radia grającego najpopularniejsze, nowe piosenki (top 40) powstała jeszcze w latach 50. XX wieku i nie koncentrowała się na żadnym konkretnym gatunku muzycznym, czy określonych wykonawcach. Miała być prezentowana czterdziestka najpopularniejszych utworów, których ludzie w danym regionie chcieli słuchać. Obok wschodzącego wówczas rock’n’rolla pojawiały się piosenki gospel, pieśni patriotyczne czy nowości. Format Top 40 wykształcił również pierwsze pokolenie osobowości radiowych, których zapowiedzi i identyfikacja ze słuchaczami były równie ważne co pojawiające się utwory.

W każdym tygodniu do playlisty radia w formacie top 40 dodawano od 2 do 7 nowych piosenek; tyle samo utworów ją opuszczało. Cykl życia piosenki mógł trwać tydzień lub kilka miesięcy. Słuchacze byli w stanie kojarzyć piosenki z sezonami, w których się pojawiały.

W połowie lat 70. XX wieku, wraz z ekspansją radia FM, format top 40 stracił popularność. Większość audytorium przesunęła się do bardziej wyszukanych i sprofilowanych formatów takich jak album-oriented rock. Rozgłośnie radiowe zamiast prezentować nową muzykę bez względu na jej gatunek, zaczęły specjalizować się w określonych gatunkach muzycznych. Jednakże format „współczesnych nowych hitów” nigdy kompletnie nie zniknął i od lat 80. zaczęto go określać CHR.

Na polskim rynku CHR zagościło wraz z powstaniem w 1998 roku sieci Eska – jej slogan reklamowy „Hity na czasie” stał się niejako polskim synonimem dla angielskojęzycznej nazwy formatu. Inną polską siecią radiową, także nadającą w formacie CHR jest RMF MAXXX.