CLISP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
CLISP
Autor Bruno Haible, Michael Stoll
Platforma sprzętowa wieloplatformowy
Pierwsze wydanie Kwiecień 1987
Aktualna wersja stabilna 2.49 / 7 lipca 2010
Aktualna wersja testowa 2.49.92
(18 lutego 2018) [±]
Licencja GNU General Public License
Strona internetowa

CLISPwolna implementacja Common Lispu, pierwotnie rozwijana przez Bruna Haiblego oraz Michaela Stolla dla Atari ST. Obecnie obsługuje systemy Unix oraz Microsoft Windows.

CLISP jest implementacją języka Common Lisp, włączając interpreter oraz kod bajtowy, kompilator, jak również debugger oraz obiektowe systemy (CLOS i MOP).

CLISP został napisany w języku C oraz Common Lisp. Obecnie CLISP jest częścią Projektu GNU dostępną jako wolne oprogramowanie, dostępne na zasadach Powszechnej Licencji Publicznej GNU (GPL).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Haible pierwotnie nie zamierzał rozpowszechniać CLISP na zasadach GPL, jednak ostatecznie zgodził się na taką ewentualność w opublikowanej korespondencji elektronicznej z Richardem Stallmanem. Powstał problem czy CLISP był produktem pochodnym biblioteki GNU readline .[1]

Porty[edytuj | edytuj kod]

CLISP jest programem przenośnym, możliwym do uruchomienia niemal na wszystkich systemach operacyjnym z rodziny Unix jak również na Microsoft Windows. Chociaż interpretowany kod bajtowy jest zazwyczaj wolniejszy niż natywne, kompilowane pliki wykonywalne, nie jest zwykle dużym problemem, zwłaszcza w aplikacjach sieciowych, gdzie wejście/wyjście ma zwykle małą przepustowość.

Wykorzystanie[edytuj | edytuj kod]

Paul Graham wykorzystał CLISP do stworzenia Viaweb. Viaweb było pierwszą aplikacją internetową[potrzebny przypis]; jego część wciąż istnieje i działa jako Yahoo! Stores, będącego podstawą Yahoo Shopping.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]