CLOUD

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zagadnienia z dziedziny meteorologii. Zobacz też: album muzyczny i gra komputerowa o tej nazwie.


CLOUDCosmics Leaving Outdoor Droplets, to eksperyment przeprowadzany w CERN-ie przy użyciu komory Wilsona o średnicy 3m mający na celu zbadanie wpływu promieniowania kosmicznego na formowanie się atmosferycznych aerozoli, które uważa się, że są odpowiedzialne za formowanie cząsteczek z których następnie powstają kropelki chmur. Wiązka cząstek z CERN'owskiego synchrotronu protonowego jest źródłem sztucznego promieniowania kosmicznego[1].

Aerozole pełnią ważną rolę w kształtowaniu klimatu ziemi: odbijają promienie słoneczne i tworzą kropelki chmur.

Pierwsze wyniki z badań opublikowano w Nature 25 września 2011 roku. Stwierdzono, że parowanie, które wcześniej uważano za przyczynę tworzenia się wszystkich aerozoli w niższej części atmosfery odpowiada niewielkiej części obserwacji, nawet przy zwiększeniu promieniowania kosmicznego.

Nowe wyniki badań opublikowane w Nature 17 października 2013 roku wskazują, że promieniowanie kosmiczne ma znikomy wpływ na formowanie się aerozoli. Stwierdzono także, że aminy wspólnie z kwasem siarkowym są w stanie formować cząsteczki aerozoli w stopniu podobnym do obserwowanego w atmosferze[2]. Aminy to atmosferyczne opary spokrewnione z amoniakiem, który jest produktem ubocznym ludzkiej aktywności jak rolnictwo lub też inne czynniki naturalne. W wynikach badań pokazano, że bardzo małe ilości amin (kilka cząstek na bilion) wspólnie z kwasem siarkowym wystarczą aby uformować stabilne aerozole w stopniu odpowiadającym zaobserwowanym w niższych częściach atmosfery[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Notatka na stronie CERN
  2. New light from CLOUD on climate change, Gagnon P., Quantum Diaries [dostęp: 24.10.2013]
  3. Molecular understanding of sulphuric acid–amine particle nucleation in the atmosphere,Nature 502, 359–363; 17 października 2013