Computer Systems Research Group

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z CSRG)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Computer Systems Research Group – istniejąca do 1990 roku informatyczna placówka badawczo-rozwojowa Uniwersytetu Kalifornijskiego Berkeley, w której stworzono (1976) i rozwijano do 1993 gałąź systemu Unix znaną pod nazwą BSD.

Ośrodek zatrudniał m.in. takie osoby jak (alfabetycznie) Keith Bostic, Bill Joy, Bill Jolitz, Michael J. Karels, Marshall Kirk McKusick, Samuel J. Leffler.

W 1992 roku grupa pracowników CSRG założyła nieistniejącą już firmę znaną jako Berkeley Software Design Inc. (BSDI), która rozwijała system BSD/OS (przez pewien czas jako BSD/386). Inny z pracowników centrum, Bill Jolitz, próbował na podstawie BSD stworzyć wolną implementację Uniksa dla komputerów PC opartych na procesorach i386. Był nią dziś już nie rozwijany system 386BSD, który stał się bazą późniejszych NetBSD i FreeBSD. Najbardziej chyba znanym z całej grupy jest jednak Bill Joy, współzałożyciel Sun Microsystems oraz autor wielu programów i technologii informatycznych.

Dawni pracownicy CSRG założyli w 1991 firmę Berkeley Software Design Inc., która zajęła się komercyjną sprzedażą systemu BSD i wsparcia dla niego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]