CSS Chickamauga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
CSS Chickamauga
Ilustracja
Historia
 Stany Skonfederowane
Nazwa Edith
Wejście do służby 1864
 CS Navy
Wejście do służby wrzesień 1864
Wycofanie ze służby 25 lutego 1865
Los okrętu spalony przez załogę
Dane taktyczno-techniczne
Wyporność 585 ton
Napęd
maszyna parowa
śruba napędowa
Uzbrojenie
3 działa
Załoga 120

CSS Chickamauga – parowo–żaglowy łamacz blokady zakupiony przez marynarkę Skonfederowanych Stanów Ameryki, z przeznaczeniem do działań krążowniczych podczas wojny secesyjnej jako rajder przeciwko statkom i okrętom Unii w końcowym okresie wojny.

Losy[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec wojny, gdy CS Navy brakowało okrętów, postanowiono zakupić w Wilmington w stanie Karolina Północna właśnie zbudowany łamacz blokady "Edith". 28 października okręt wyszedł w morze pod dowództwem por. Johna Wilkinsona w kierunku Long Island, gdzie zdobył sześć pryzów (cztery z nich zniszczył), a stamtąd na Bermudy celem uzupełnienia zapasów. Jednak władze brytyjskie, coraz bardziej restrykcyjne wobec działań CS Navy, zgodziły się na tylko częściowe doposażenie okrętu. W dodatku na Bermudach zdezerterowała większość załogi (woleli pływać na łamaczach blokady), co spowodowało, że Wilkinson postanowił wrócić do Wilmington, gdzie zawinął 19 listopada.

Podczas bombardowania Fortu Fisher w końcu grudnia 1864 roku część załogi okrętu służyła jako artylerzyści na lądzie, a sam okręt dostarczał fortowi amunicji.

Po ewakuacji Wilmington "Chickamauga" wszedł w ujście rzeki Cape Fear, gdzie – by nie dostał się w ręce unionistów – został spalony przez własną załogę 25 lutego 1865 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Ten artykuł zawiera treści udostępnione w ramach domeny publicznej przez Dictionary of American Naval Fighting Ships.