CSS Rappahannock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
CSS Rappahannock
Historia
Stocznia River Thames
Położenie stępki 24 maja 1855
Wodowanie 2 listopada 1855
 Royal Navy
Nazwa HMS „Victor”
Wejście do służby 1 kwietnia 1856
Wycofanie ze służby 1863
 CS Navy
Nazwa CSS „Rappahannock”
Wejście do służby listopad 1864
Wycofanie ze służby kwiecień 1865
Los okrętu zwrócony US Navy
Dane taktyczno-techniczne
Wyporność 857 ton
Długość 61 m
Szerokość 9,2 m
Napęd
dwie maszyny parowe
1 śruba napędowa

CSS Rappahannock – parowy slup wojenny zakupiony przez marynarkę Skonfederowanych Stanów Ameryki, z przeznaczeniem do działań krążowniczych podczas wojny secesyjnej jako rajder przeciwko statkom i okrętom Unii, w zastępstwie utraconego CSS "Georgia".

Losy[edytuj | edytuj kod]

Slup został zbudowany dla Royal Navy pod Londynem jako awizo o nazwie HMS "Victor". Już w pierwszym okresie eksploatacji okazało się, że okręt – mimo pięknej sylwetki – ma wiele wad i został wycofany ze służby, a następnie sprzedany (bez uzbrojenia i wyposażenia militarnego) konfederatom (pod pozorem prowadzenia handlu z Chinami). Strona brytyjska podejrzewała, że okręt ma być rajderem skierowanym przeciw flocie amerykańskiej, ale załodze udało się uniknąć internowania i (z wciąż pracującymi pod pokładem pracownikami stoczni) wyjść 24 listopada ze stoczni Sheerness w morze. Jednak na kanale La Manche nastąpiła awaria maszyn, co zmusiło załogę do zawinięcia do Calais we Francji.

Wpływając na wody francuskie dowódca przyszłego rajdera, porucznik C.M. Fauntleroy, podał, że CSS "Rappahannock" jest okrętem wojennym CS Navy i że w związku z awarią prosi o pomoc. Władze francuskie nie miały wyjścia i internowały okręt, który po zakończeniu wojny został zwrócony Stanom Zjednoczonym. Załoga opuściła pokład i wyjechała z Francji w sierpniu 1865 roku.

Powojenne losy okrętu nie są znane.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Ten artykuł zawiera treści udostępnione w ramach domeny publicznej przez Dictionary of American Naval Fighting Ships.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]