Przejdź do zawartości

CTR (lotnictwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Strefa kontrolowana lotniska, w skrócie CTR (ang. control zone) – Przestrzeń powietrzna kontrolowana od powierzchni ziemi lub wody do określonej wysokości ustalana najczęściej wokół portów lotniczych w celu zapewnienia bezpieczeństwa lotów wykonywanych z i do tego portu lotniczego[1]. W zależności od wykorzystywanej klasy przestrzeni powietrznej, w strefie tej mogą być wykonywane loty VFR i IFR. Na każdy lot wykonywany w CTR trzeba złożyć plan lotu[2], a przed samym wlotem w nią bądź startem z niej uzyskać zgodę od odpowiedniego organu kontroli ruchu lotniczego, najczęściej wieży kontroli lotów, który może zezwolić, zezwolić z warunkami dotyczącymi np. prędkości bądź wysokości lotu bądź całkowicie odmówić wlotu. Strefa kontrolowana lotniska wojskowego określana jest terminem MCTR (ang. military control zone).

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

W strefie kontrolowanej lotniska z definicji musi być zapewniana usługa kontroli ruchu lotniczego, tak więc przestrzeń powietrzna każdej strefy musi być zaklasyfikowana od A do E. W FIR Warszawa do tego celu używane są jedynie strefy klasy C oraz D.

Aktualnie poniższe polskie porty lotnicze posiadają strefę kontrolowaną lotniska wokół siebie:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Doc 4444 „Procedury służb żeglugi powietrznej – zarządzanie ruchem lotniczym” PANS-ATM. ICAO, 2017.
  2. AIP Polska, ENR 1.10, pkt. 4.1.1.
  3. Radom: Kto i na jakich zasadach będzie zapewniał służbę kontroli ruchu lotniczego? | dlapilota.pl [online], dlapilota.pl [dostęp 2023-07-16] (pol.).