Cała naprzód: Safarii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cała naprzód: Safarii
Carry On Up the Jungle
Gatunek komedia
Rok produkcji 1970
Data premiery marzec 1970
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 89 min
Reżyseria Gerald Thomas
Scenariusz Talbot Rothwell
Główne role Frankie Howerd
Joan Sims
Sid James
Muzyka Eric Rogers
Zdjęcia Ernest Steward
Scenografia Alex Vetchinsky
Kostiumy Courtenay Elliott
Montaż Alfred Roome
Produkcja Peter Rogers
Wytwórnia Rank Organisation
Poprzednik Cała naprzód: Doktorku, jeszcze raz do dzieła!
Kontynuacja Cała naprzód: Amory? Do dzieła!

Cała naprzód: Safarii (ang. Carry On Up the Jungle) - brytyjska komedia filmowa z 1970 roku, w reżyserii Geralda Thomasa i ze scenariuszem Talbota Rothwella. Jest dziewiętnastym filmem zrealizowanym w cyklu Cała naprzód i stanowi parodię filmów przygodowych o podróżach Europejczyków po afrykańskim buszu. Najbardziej bezpośrednie są odniesienia do opowieści o Tarzanie.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w bliżej nieokreślonych czasach kolonialnych (kostiumy i rekwizyty wskazują na przełom XIX i XX wieku) i opowiada o losach ekspedycji Brytyjczyków podróżujących przez afrykański interior. Jej dwoma głównymi uczestnikami są profesor Tinkle oraz bogata arystokratka Lady Bagley, przy czym każde z nich wybrało się w tę niebezpieczną drogę w zupełnie innym celu. Profesor jest ornitologiem i liczy na odkrycie i opisanie nieznanych dotąd w nauce gatunków ptaków. Towarzyszy mu asystent, pan Chumley, któremu z najwyższym trudem przychodzi opanowanie swych popędów wobec obecnych na wyjeździe pań. Lady Bagley była już w tych stronach około dwudziestu lat temu, jako młoda mężatka, z mężem i malutkim wówczas synem. W wyniku nieszczęśliwego wypadku męża najprawdopodobniej pożarł krokodyl, jednak są podstawy sądzić, iż dziecko przeżyło. Lady Bagley pragnie odnaleźć dorosłego już syna, a pomaga jej w tym młoda służąca June. Opiekę nad grupą w tej niebezpiecznej podróży sprawuje przewodnik pan Boosey oraz jego afrykański współpracownik Upsidaisi wraz ze swoimi ludźmi.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Film został zrealizowany w całości na terenie Pinewood Studios pod Londynem, gdzie stworzono plan imitujący afrykańską dżunglę. Język, w którym Boosey i Upsidaisy komunikują się z afrykańskimi tragarzami to suahili, przy czym grający tragarzy statyści byli w rzeczywistości czarnymi imigrantami z Karaibów i nie znali tego języka. Jedyną osobą z obsady, które autentycznie była w stanie porozumiewać się w tym języku, był pochodzący z Afryki Południowej Sid James.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]