Całka Pettisa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Całka Pettisa a. Gelfanda-Pettisa – rozszerzenie pojęcia całki na funkcje o wartościach w przestrzeniach liniowo-topologicznych poprzez sprowadzenie do zagadnienia całkowalności złożeń funkcji z ciągłymi funkcjonałami liniowymi na rozważanej przestrzeni. W tym wypadku, zagadnienie całkowalności w sensie Pettisa zależy od trzech czynników: własności przestrzeni z miarą na której określona jest funkcja, własności samej przestrzeni wartości oraz postaci ciągłych funkcjonałów liniowych. Należy mieć na uwadze, że całkowalnść w sensie Pettisa jest tylko jednym z możliwych uogólnień całkowalności na funkcje o wartościach wektorowych. Do innych tego rodzaju uogólnień należą m.in. całka Birkhoffa, całka MacShane'a, całka Dunforda czy całka Bochnera. Nazwa pojęcia pochodzi od nazwisk matematyków I. M. Gelfanda i B.J. Pettisa.

Definicja[edytuj | edytuj kod]

Niech będzie przestrzenią z miarą oraz niech X będzie przestrzenią liniowo-topologiczną z nietrywialną przestrzenią sprzężoną X*. O funkcji f: ΩX mówi się, że jest całkowalna w sensie Pettisa, gdy dla każdego zbioru oraz wszelkich funkcjonałów x* ∈ X* istnieje taki element xA przestrzeni X, że

Punkt xA, we wzorze powyżej, nazywany jest całką Pettisa z funkcji f na zbiorze A względem miary μ i oznaczany symbolem

.

Każda funkcja f całkowalna w sensie Pettisa jest również słabo mierzalna, to znaczy dla każdego x* ∈ X* funkcja

jest mierzalna w ciele skalarów.

W przypadku, gdy X jest przestrzenią Banacha, funkcja

jest miarą wektorową przeliczalnie addytywną, nazywaną całką nieoznaczoną Pettisa z funkcji f.

W przypadku funkcji o wartościach w przestrzeniach refleksywnych pojęcia całkowalności w sensie Pettisa i w sensie Dunforda pokrywają się.

Przykłady[edytuj | edytuj kod]

Przykład funkcji całkowalnej w sensie Pettisa, której norma nie jest całkowalna.

Niech będzie przestrzenią Hilberta oraz będzie ciągiem ortonormalnym punktów tej przestrzeni. Funkcja dana wzorem

jest całkowalna w sensie Pettisa względem miary Lebesgue'a natomiast

.

Przykład funkcji niecałkowalnej

Funkcja , dana wzorem

nie jest całkowalna w sensie Pettisa. Istotnie, niech oraz niech będzie odpowiadającym mu elementem z przestrzeni (zob. twierdzenie Riesza dla przestrzeni c0).

.

Gdyby istniała całka , to

,

gdzie przyporządkowuje elementowi przestrzeni jego n-ty wyraz.

Pettis Integral Property[edytuj | edytuj kod]

Niech będzie miarą skończoną na przestrzeni . Mówimy, że przestrzeń Banacha ma własność -PIP (Pettis Integral Property), gdy każda funkcja słabo mierzalna i -p.w. słabo ograniczona jest całkowalna w sensie Pettisa względem . W szczególności, używa się zapisu Lebesgue-PIP w przypadku miary Lebesgue'a na odcinku jednostkowym. Mówi się, że przestrzeń Banacha ma własność PIP, gdy ma własność -PIP dla każdej miary skończonej .

Nie każda przestrzeń Banacha ma własność PIP. Na przykład, przestrzeń funkcji ciągłych określonych na przestrzeni zwartej , gdzie oznacza pierwszą nieprzeliczalną liczbę porządkową, nie ma własności -PIP dla pewnej miary Baire'a na σ-algebrze swoich podzbiorów mających własność Baire'a w sensie słabej topologii[1]. Istnieją przestrzenie (np. tzw. długa przestrzeń Jamesa) takie, że i mają własność Radona-Nikodýma (RNP), ale one same nie mają własności PIP[2]. Pod założeniem hipotezy continuum (CH) albo negacji CH i aksjomatu Martina długa przestrzeń Jamesa nie ma własności Lebesgue-PIP.

 • Jeżeli istnieje liczba mierzalna, to każda przestrzeń Banacha ma własność Lebesgue-PIP[3].
 • Jeżeli jest miarą, która nie jest ośrodkowa, to przestrzeń ze słabą topologią nie jest przestrzenią Hewitta[4]. Oznacza to, że istnieje miara o wartościach tylko 0 lub 1 dla której nie ma własności -PIP[5].

Przestrzeń funkcji całkowalnych w sensie Pettisa[edytuj | edytuj kod]

Niech będzie przestrzenią z miarą skończoną oraz będzie przestrzenią Banacha. W przestrzeni wszystkich funkcji (klas równoważności -p.w.) całkowalnych w sensie Pettisa , funkcjonał określony wzorem

jest normą. Bezpośrednio z definicji wynika, że jeżeli , to

.

W przypadku, gdy jest przestrzenią nieskończenie wymiarową, to nie jest przestrzenią zupełną (przestrzenią Banacha), jest natomiast przestrzenią beczkowatą[6] (a zatem prawdziwe są w stosunku niej pewne wersje twierdzenia Banacha-Steinhausa i twierdzenia o wykresie domkniętym).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. G.A. Edgar, Measurability in a Banach space I. Indiana Univ. Math. J., 26 (1977), ss. 663–667.
 2. G.A. Edgar, A long James space, Proceedings of the Conference on Measure Theory, Lecture Notes in Mathematics, vol. 794, Springer, Berlin, New York, 1980.
 3. D.H. Fremlin, M. Talagrand, A decomposition theorem for additive set-functions, with applications to Pettis integrals and ergodic means, Math. Z., 168 (1979), ss. 117-142.
 4. R. Frankiewicz, G. Plebanek, Nonaccessible filters in measure algebras and functionals on . Studia Math. 108 (1994), ss.191-200.
 5. G.A. Edgar, Measurability in a Banach space II, Indiana Univ. Math. J., 28 (1979), ss. 559-579.
 6. L. Drewnowski, M. Florencio and P.J. Paúl, The space of Pettis integrable functions is barrelled. Proc. Amer. Math. Soc. 114 (1992), ss. 687–694.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • J. K. Brooks, Representations of weak and strong integrals in Banach spaces, Proc. Nat. Acad. Sci. U.S.A. 63, 1969, 266–270. pełen tekst
 • J. Diestel, J.J. Uhl: Vector Measures. Providence, Rhode Island: American Mathematical Society, 1977
 • I. M. Gelfand, Sur un lemme de la théorie des espaces linéaires, Commun. Inst. Sci. Math. et Mecan., Univ. Kharkoff et Soc. Math. Kharkoff, IV. Ser. 13, 1936, 35–40 Zbl 0014.16202
 • K. Musial, Topics in the theory of Pettis integral, Rendiconti dell'Istituto di Matematica dell'Universita di Trieste, XXIII (1991), 177-262
 • K. Musial, Pettis Integral, Handbook of Measure Theory I, North-Holland 2002, 531-586
 • M. Talagrand, Pettis Integral and Measure Theory, Memoirs of the AMS no. 307 (1984)