Przejdź do zawartości

Cadillacs and Dinosaurs (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cadillacs and Dinosaurs
Producent

Capcom

Wydawca

Capcom

Kompozytor

Isao Abe
Syun Nishigaki

Data wydania

1993

Gatunek

bijatyka

Tryby gry

1–3 graczy[1]

Język

japoński, angielski

Wymagania sprzętowe
Platforma

automat do gry (CPS-1), Sega Mega Drive

Kontrolery

dżojstik (automat do gry), gamepad (Mega Drive)

Rozdzielczość natywna

grafika rastrowa, 384x224, 4096 kolorów

Cadillacs and Dinosaurs, wydana w Japonii jako Cadillacs Kyouryuu Shinseiki (jap. キャディラックス 恐竜新世紀 Kyadirakkusu Kyōryū Shinseki) – gra komputerowa wydana przez Capcom w 1993 roku na automaty[2]. Jest to bijatyka bazująca na komiksach z serii Xenozoic Tales. Gra została wyprodukowana jako dodatek do serialu animowanego Cadillacs and Dinosaurs, który został wyemitowany w roku wydania gry[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry toczy się w dalekiej przyszłości. Środowisko naturalne zostało zniszczone na tyle, że ludzie zostali zmuszeni do życia pod ziemią. Po 600 latach wychodzą na powierzchnię i okazuje się, że dinozaury znowu panują na ziemi.

Grupa gangsterów zwana „Black Marketers” zaczyna polować na zwierzęta dla zysku. Czworo bohaterów gry, Jack Tenrec, Hannah Dundee, Mustapha Cairo oraz Mess O'Bradovich, postanawia stawić czoło przestępcom[4].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Jednocześnie może grać maksymalnie trzech graczy, prowadząc wybrane postacie przez osiem etapów, walcząc z różnymi wrogami i bossami. Istnieją cztery grywalne postacie, z których każda ma swoje mocne i słabe strony: Jack (zbalansowane statystyki), Hannah (wyskie umiejętności władania bronią), Mustapha (wyjątkowa prędkość) i Mess (siła fizyczna). Tytułowe dinozaury gry pojawiają się jako postacie neutralne, które mogą atakować zarówno postacie graczy, jak i wrogów.

Gracze mają możliwość wykonania różnorodnych ataków. Każda postać ma dwa ruchy specjalne, w tym jeden, który osłabia zdrowie postaci po kontakcie z wrogiem, a gdy dwóch lub więcej graczy gra razem, może wywołać atak drużynowy, uzyskując jednocześnie krótkotrwałą niewrażliwość na wszystkie obrażenia. Gracze mogą również znajdować i używać następujących rodzajów broni:

  • broń palna (pistolety, strzelby, karabiny powtarzalne, pistolety maszynowe Uzi, karabiny M16, oraz wyrzutnia rakiet). Dodatkowo, po wykorzystaniu amunicji można wykorzystać samą broń jako przedmiot do rzucania lub do walki wręcz;
  • materiały wybuchowe takie jak granaty, dynamity (ponadto są też eksplodujące beczki);
  • przedmioty do rzucania (kamienie, ułamane kije);
  • broń do walki wręcz (np. kij, nóż, maczuga)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Cadillacs & Dinosaurs - Retro-Granie.info [online], info/index.php [dostęp 2024-04-22] (pol.).
  2. Cadillacs & Dinosaurs [online], GameSpot [dostęp 2020-10-16] (ang.).
  3. Cadillacs et dinosaures (TV Series 1993–1994) – IMDb [online], www.imdb.com [dostęp 2020-05-29].
  4. Cadillacs and Dinosaurs [online], www.co-optimus.com [dostęp 2020-08-05] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]