Café René

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Café René – fikcyjna francuska kawiarnia w miasteczku Nouvion, której właścicielem jest René Artois, główny bohater brytyjskiego serialu komediowego ’Allo ’Allo! (1982–1992). Akcja serialu rozgrywa się w okupowanej przez Niemców Francji podczas II wojny światowej.

Café René jest regularnie odwiedzana przez stacjonujących w miasteczku niemieckich żołnierzy. René musi być dla nich uprzejmy, ale musi też uważać, aby nie być postrzeganym jako kolaborant. Miejscowy komendant, pułkownik Kurt von Strohm, jego adiutant kapitan Hans Geering, porucznik Hubert Gruber i sekretarka von Strohma Helga Geerhart są najczęstszymi gośćmi kawiarni. Von Strohm jest w dobrych stosunkach z René, ale wykorzystuje kawiarnię, by ukryć skradziony obraz Upadła Madonna z wielkim cycem autorstwa holenderskiego malarza van Klompa, który planuje sprzedać po wojnie, aby żyć dostatnio na emeryturze. Kanclerz Adolf Hitler również chce zdobyć obraz i wysyła w tym celu do Nouvion oficera Gestapo Otto Flicka, aby go odnalazł.

Niemcy nie są jedynym problemem René. Francuski ruch oporu, kierowany przez Michelle Dubois, zmusza go do ukrycia dwóch brytyjskich lotników Carstairsa i Fairfaxa w kawiarni i zainstalowania nadajnika radiowego na poddaszu do komunikowania się z Londynem. Przez cały czas René musi ukrywać przed swoją zazdrosną żoną Edith swoje długotrwałe romanse z trzema kelnerkami Yvette, Marią i Mimi lub ryzykować utratę cennej kawiarni[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BBC: 'Allo 'Allo! (ang.)