Café Slavia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Café Slavia
Ilustracja
Café Slavia (wnętrze)
Państwo

 Czechy

Miejscowość

Praga

Położenie na mapie Pragi
Mapa konturowa Pragi, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Café Slavia”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Café Slavia”
Ziemia50°04′54″N 14°24′48″E/50,081667 14,413333
Strona internetowa

Café Slaviakawiarnia w Pradze, znajdująca się na rogu Smetanovo nábřeží i ulicy Národní naprzeciwko Teatru Narodowego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 1861-1863 hrabia Leopold Lažanský postawił na Starym Mieście w Pradze neorenesansowy trzypiętrowy pałac, nazywany odtąd Pałacem Lažanských. 30 sierpnia 1884 na parterze Pałacu otwarto kawiarnię, która otrzymała nazwę Slavia. Kawiarnia powstała wkrótce po inauguracji Teatru Narodowego i miała służyć osobom planującym wizytę w teatrze.

Od początku swojego istnienia stała się miejscem przyciągającym pisarzy i artystów, którzy w kawiarni prowadzili długie dyskusje ideowe. Do grona stałych bywalców kawiarni należeli: kompozytor Bedřich Smetana, aktor Jindřich Mošna, poeta Jaroslav Seifert, pisarz Vítězslav Nezval, a także Josef Čapek.

W okresie międzywojennym wnętrze kawiarni dostosowano do stylu francuskiego art déco. Ciemne, drewniane stoły, krzesła firmy Tonet, a także pokryte zielonym marmurem ściany stały się wizytówką kawiarni, której wystrój nie uległ zmianie aż do czasów współczesnych.

Drugą młodość Café Slavia przeżyła w okresie komunizmu, kiedy zbierali się w niej prascy dysydenci. Stałym bywalcem kawiarni był późniejszy prezydent Czech Václav Havel (miał tam swój ulubiony stolik pod oknem z widokiem na zamek praski[1]), pisarz Václav Černý i poeta Jiří Kolář. W 1992 kawiarnia została zamknięta z powodu problemów własnościowych i otwarta ponownie w 1997. Do 1997 na ścianie kawiarni wisiał obraz przedstawiający Slawię, matkę Słowian. Obraz został jednak przeniesiony do galerii sztuki, a jego miejsce zajęła kopia obrazu Viktora Olivy Pijak absyntu.

Café Slavia w kulturze[edytuj | edytuj kod]

W roku 1985 ukazała się powieść Oty Filipa pt. Kavárna Slavia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]